Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 24 maja 2020 roku

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja będzie gościem programu. W brzeskim Muzeum Piastów Śląskich prezentowana jest stała wystawa pn. „Kresy. Ocalone wspomnienia”. Prezentuje ona historię terenów wschodnich Rzeczpospolitej. W scenografię tej ekspozycji doskonale wpisuje się rozmowa z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją. Opowie on o historii Stanisławowa.

Miasto w 1662 roku założył Andrzej Potocki. W dziejach Rzeczpospolitej było ono ważnym ośrodkiem handlu, edukacji, kultury, przemysłu oraz wojskowości. Z licznych swobód korzystali tam Żydzi, Rusini i Ormianie, którzy tworzyli lokalny koloryt. W 1917 roku w Krechowcach pod Stanisławowem stoczono bitwę, która przeszła do legendy czynu zbrojnego polskiej kawalerii. W Stanisławowie zachowały się liczne zabytki sakralne, użyteczności publicznej, kamienice mieszczańskie. Wiele tych obiektów powstało dzięki polskim burmistrzom, którzy sprawowali tam władzę w XIX i XX wieku. O dziejach grodu Stanisława „Rewery” Potockiego, związanych z nim ludziach profesor Nicieja napisał obszernie w XIV tomie swojego cyklu „Historia i mitologia miast kresowych”. Rozmowa z nim w kresowych klimatach wystawy brzeskiego muzeum będzie też do obejrzenia w mediach społecznościowych Radia Opole.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »