Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 maja 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Audycja muzyczno-publicystyczna, której autorzy omawiają szeroko pojętą problematykę dotyczącą zjawisk związanych z muzyką ludową.

Jest tu zatem miejsce na pokazanie tego, co dotyczy tradycji – nie tylko w muzyce, ale i w różnego rodzaju formach zachowań i obyczajowości. Drugim ważnym elementem programu jest przedstawianie tego, co wiąże się z wszelkimi muzycznymi hybrydami. Interesuje nas muzyka folkowa, etnojazz, etnomuzykologia zmiany kulturowej oraz art music. Staramy się znaleźć taką formułę, by przybliżać słuchaczowi relacje i procesy zachodzące między poszczególnymi nurtami.

Sporo miejsca zajmują również recenzje koncertów, płyt; omawiamy także imprezy folkowe i ludowe. Prezentujemy też rozmowy z wykonawcami, animatorami życia muzycznego, dziennikarzami i etnomuzykologami.

W pierwszej godzinie audycji dominuje muzyka polska, w drugiej pojawia się muzyka świata w jej najróżnorodniejszych odmianach. Do tej pory przedstawiliśmy muzykę z ponad 60 krajów ze wszystkich kontynentów.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

12:00 ZE ZDROWIEM CI DO TWARZY
Edukacja oparta na wolności, miłości, szacunku i empatii - czy to możliwe? O tym porozmawiamy z Magdaleną Bacławską, która założyła i prowadzi przedszkole oraz szkołę "Bukowy Dom" w Wyrach w powiecie mikołowskim na Górnym Śląsku. Jak w praktyce wygląda edukacja wolnościowa? Jakie plusy dostrzegają edukatorzy pracujący wg takiego modelu? O tym w programie.

Po godz. 13:00 połączymy się z Hanną Sobczuk - autorką bloga "Plecak i walizka", która obecnie jest w Hiszpanii. Zapytamy, jak widzi przyszłość branży turystycznej, która prawdopodobnie najbardziej ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Zapytamy także, jak podróż stała się jej sposobem na życie i jaką widzi dla siebie przyszłość w obecnych czasach.

Do słuchania od 12:05 do 14:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka. Z autorką można kontaktować się mailowo: katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »