Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 10 kwietnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Gang Marcela - "Tyle złamanych serc"
  • Chociaż pierwszych nagrań Gang Marcela dokonał już w 1979 roku, na pełnowymiarowy debiut w postaci płyty czekać musieliśmy kilka lat, ale było warto. Na płycie jest kilka wielkich przebojów, a grupa, pomimo etykietki country, udowodniła, że potrafi znacznie więcej na tej bazie skomponować i aż dziwi, i szkoda, że przez wiele lat (nie licząc płyty z kolędami) fonograficznie milczała - a może wielki sukces spowodował jakaś blokadę? Sprawdzimy.

Fonograf - "Na, mi ujsag Wagner ur?"
  • Co słychać Panie Wagner? Taki tytuł musi zwracać uwagę u grupy rockowej, która na tej drugiej w dyskografii płycie udowadnia, że ma ambicje i nie chce zamykać się w jednej stylistyce. Jest tu wprawdzie kilka utworów southern rockowych, bo zespół zawsze pozostanie wierny temu brzmieniu, ale niebanalnie zagranych i zaaranżowanych a do tego i hard rock, i zalążki rocka progresywnego, które znajdą się na kolejnej płycie, która już w Białych Krukach z czarnych Winyli była prezentowana.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
15:00 TRENDY I OWĘDY
Obchodzimy kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej oraz powiązanej z nią, katastrofy smoleńskiej. Tymczasem z Moskwy nadchodzą niepokojące informację o tym, że rosyjskie władze próbują pisać historię na nowo.Są też inne przykłady: 13 marca br. w rosyjskim tygodniku „Ekspress Gazieta”, którego nakład sięga 800 tys. egz., pojawił się artykuł „Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy”. Te próby fałszerstw widać zresztą nie tylko z polskiej perpsektywy. Sejm Litwy niedawno przyjął jednogłośnie rezolucję pod nazwą „Rewizjonizm historyczny Federacji Rosyjskiej”. Dlaczego tak się dzieje? Naszym rozmówcą będzie dr hab. Marek Białokur, prof. UO.

W programie również wyjątkowy koncert związany z rocznicą katyńską i smoleńską.

Do słuchania od 15:05 do 17:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »