Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 9 kwietnia 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Sprawdzimy jak sobie radzą muzycy w czasie, gdy zawieszona jest działalność koncertowa, a także funkcjonowanie szkół, uczelni wyższych i instytucji kultury. Nie zabraknie także akcentu rekompensującego brak koncertów z muzyką pasyjną - i to akcentu nawiązującego do Roku Beethovenowskiego!

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Do tej radiowej pamięci - zwłaszcza w tych okolicznościach - warto i trzeba sięgać.

Za tytułem reportażu Danuty Nowickiej: "Obyczaje wielkanocne na Śląsku Opolskim", kryje się niezwykle barwna (jak kroszonki!) opowieść o bogactwie tradycji i świątecznych emocjach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dodajmy od razu, że audycja powstała w roku 1973 i jest dziś także pięknym dokumentem życia w małej ojczyźnie. Nagrania powstały w Grodzisku, a ludowe artystki: Anna Gawlik, Jadwiga Bok i Bronisława Gomołowa, wyczarowały w gwarze przed słuchaczami świat, którego nie chce się opuszczać.

Na pewno też warto po radiowemu odwiedzić "Świata pana Janka". Bo to i wspomnień czar, który nie tylko seniorzy lubią odkrywać, bo to i opowieść o muzyce, którą Jan Pluta pokochał już jako dziecko. To też historia rodziny, która choć przeżyła wiele dramatów, to zawsze się wspierała. Reportaż, który zrealizowałem w roku 2010, był takim podsumowaniem życia bohatera, które harmonijką ustną zostało wygrane. A o kroszonkach też będzie, bo pan Janek był mistrzem nad mistrzami w tworzeniu tych małych dzieł sztuki.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »