Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 8 kwietnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Skaldowie - Skaldowie

Powoli dopełniamy dyskografię Skaldów, nie chronologicznie, co zamiarem jest celowym, dlatego dopiero teraz sięgam po debiut i podobnie jak większość płyt zespołu obali on stereotyp bigbitowo góralskiego zespołu. Mamy tu bowiem spora rozpiętość środków i stylistyk i to nie tylko dlatego, że zespół istniał i nagrywał już dwa lata, ale z powodu dużej wrażliwości estetycznej i zainteresowaniom kompozytorskim, ale wszystko opracowane tak, że od razu wiemy z jakim zespołem mamy do czynienia, niezależnie od tego, czy to big bit, rock, czy opracowanie tematu ludowego, a wśród piosenek jest też wyjątkowy duet z Hanną Konieczną "Weź mnie ze sobą" - osobiście jedna z ulubionych piosenek autora audycji.

The Electric Flag - The Band Kept Playing

W pierwszym okresie działalności w latach 1967-69 grupa należała do czołówki blues rocka z domieszką soulu i jazzu, a jednak nie udało jej się długo istnieć i dzisiaj wydaje się, że nieco zapomniana i więcej osób kojarzy jej członków z innych projektów, m.in Buddy Milesa z nagrań z Hendrixem czy Carlosem Santaną, a Bloomfielda z Butterfield Blues Band, w którym grał wcześniej. Prezentowana płyta to owoc ponownego zejścia się grupy w 1974 i chociaż znów zaprezentowali mistrzowski poziom, chwilę później rozwiązali się, co napawa smutkiem, a z drugiej strony cieszy, że udało się nagrać tę płytę.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Warto podczas spaceru przyjrzeć się drzewom, a może warto też się do nich... przytulić?

A jeśli do tego dojdzie, to dzięki Barbarze Tyslik i jej reportażowi z cyklu: "Polskie drzewa - brzoza" (premiera w roku 2010) Przypomnimy sobie uroczą i pełną zaskakującej wiedzy gawędę Jana Łukasiewicza. Jak i po co przytulać się do brzozy? Co warto o brzozach wiedzieć? Jak im nie zaszkodzić? Wiele ciekawych i zdumiewających pytań oraz ważnych odpowiedzi przynosi ten reportaż. Ponoć to właśnie brzoza jest najlepszym przyjacielem człowieka i warto z jej "serdeczności" skorzystać.

Do dębów też można się przytulać, bo to drzewa pełne siły i mocy przez setki lat gromadzonej. W drugim reportażu, który z naszego archiwum wybrałem, zaproszę Państwa na spacer do takiego potężnego drzewa i po pogodę ducha, i po wiele intrygujących informacji. Oto w Szydłowcu Śląskim rośnie sobie dąb przez niektórych "Pradziadem" zwany. I ma (ponoć) ponad tysiąc lat! Był świadkiem wielu ludzkich losów, zatem opowieść o nim jest opowieścią o naszych dziejach. W roli głównego narratora wystąpił Marian Kosiński, ale usłyszymy też Stanisława Dziedzica i jeszcze jeden głos, taki... rozśpiewany. Reportażowi nadałem tytuł: "Siła Pradziada".

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »