Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 8 kwietnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Skaldowie - Skaldowie

Powoli dopełniamy dyskografię Skaldów, nie chronologicznie, co zamiarem jest celowym, dlatego dopiero teraz sięgam po debiut i podobnie jak większość płyt zespołu obali on stereotyp bigbitowo góralskiego zespołu. Mamy tu bowiem spora rozpiętość środków i stylistyk i to nie tylko dlatego, że zespół istniał i nagrywał już dwa lata, ale z powodu dużej wrażliwości estetycznej i zainteresowaniom kompozytorskim, ale wszystko opracowane tak, że od razu wiemy z jakim zespołem mamy do czynienia, niezależnie od tego, czy to big bit, rock, czy opracowanie tematu ludowego, a wśród piosenek jest też wyjątkowy duet z Hanną Konieczną "Weź mnie ze sobą" - osobiście jedna z ulubionych piosenek autora audycji.

The Electric Flag - The Band Kept Playing

W pierwszym okresie działalności w latach 1967-69 grupa należała do czołówki blues rocka z domieszką soulu i jazzu, a jednak nie udało jej się długo istnieć i dzisiaj wydaje się, że nieco zapomniana i więcej osób kojarzy jej członków z innych projektów, m.in Buddy Milesa z nagrań z Hendrixem czy Carlosem Santaną, a Bloomfielda z Butterfield Blues Band, w którym grał wcześniej. Prezentowana płyta to owoc ponownego zejścia się grupy w 1974 i chociaż znów zaprezentowali mistrzowski poziom, chwilę później rozwiązali się, co napawa smutkiem, a z drugiej strony cieszy, że udało się nagrać tę płytę.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY
Czy kwarantannę możemy potraktować jak obrzęd przejścia? Z prof. UAM, antropologiem kultury, redaktorem, eseistą Waldemarem Kuligowskim przyjrzymy się temu, co dzieje się teraz i co z tego wszystkiego może wyniknąć. Dystans społeczny, izolacja, ale także tworzące się comunnitas - spontaniczne, bezpośrednie, pozastrukturalne - to jedynie kilka zjawisk naszej aktualnej codzienności. Czy zmiany, które aktualnie zachodzą mogą zapowiadać nowe wizje społeczeństwa, kultury, gospodarki?

W drugiej godzinie programu porozmawiamy z Urszulą Zajączkowską, z pisarką, artystką wizualną, która łączy botanikę - zajmuje się nią naukowo w Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW - gdzie jest adiunktem - z literackimi, laboratoryjnymi opowieściami o życiu roślin. Książka "Patyki, badyle", nominowana do Paszportu "Polityki" 2019 to niezwykle czuła i piękna refleksja nad mikroświatem. O tym, jak odczuwać przyrodę, jak rozwijać w sobie wrażliwość, jak ją obserwować- o tym będziemy dyskutować, a także o budowaniu świadomej relacji, odpowiedzialności, jaką niesie bycie częścią przyrody.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza: Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »