Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 7 kwietnia 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
24 marca zmarł Manu Dibango – kameruński saksofonista i wibrafonista. Rozwinął styl muzyczny będący połączeniem jazzu, muzyki funk i tradycyjnej muzyki kameruńskiej. Należał do grupy etnicznej Bassa. Najbardziej znany z wydanej w 1972 afrobeatowej płyty Soul Makossa.

"Era Jazzu - Penderecki Jazz” – międzynarodowy projekt, który był nawiązaniem do najlepszych prób mariażu muzyki współczesnej z jazzem.

W audycji także Brad Mehldau "Highway rider".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Bywa i tak, że poczęstowanie papierosem...może przynieść pożytek. By się o tym przekonać, posłuchajmy mojego reportażu z roku 2012, "Papieros dla trędowatej". Bohaterką tej opowieści jest siostra Dolores - Dorota Zok, która mając 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu.To, co w jej życiu do tej pory najważniejsze, wydarzyło się w Afryce. Najpierw wśród trędowatych w Angoli, później wśród chorych na AIDS w Republice Południowej Afryki, bo to właśnie tam (statystycznie) jest najwięcej na świecie zarażonych wirusem HIV, tam jest też najwięcej sierot. Afryka fascynuje nas florą i fauną, zaskakuje bezmiarem ludzkiego nieszczęścia. Siostra Dolores wie, jak bardzo można pokochać tych, którzy cierpią. I tu i teraz, warto sobie o tym przypomnieć.
Wśród wielu perełek, które w naszym radiowym archiwum można znaleźć, jest też reportaż Witolda Nowickiego: "Prawdziwy świat Magdusi". Audycja powstała w roku 1980, ale znów, tak jak w przypadku wielu reportaży, upływ czasu nie ma żadnego znaczenia. Proszę sobie wyobrazić, że dziewięcioletnia dziewczynka (Magda właśnie) stworzyła w plastelinie około trzystu figurek, którymi rządziły specjalne prawa i zależności, powstałe w wyobraźni małej autorki. Warto się zasłuchać, by do dziecięcego świata wielkiej wrażliwości zajrzeć, chociaż na niespełna dwadzieścia minut...


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »