Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 6 kwietnia 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
"Sławcie usta" - Pieśni Liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku i "Radosna Światłości" - Pieśni Liturgii Wigilii Paschalnej.

Projekt obejmuje dwie płyty. Pierwsza z nich zawiera pieśni wielkopostne i pasyjne z Liturgii Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku i zatytułowana jest Sławcie usta. Na drugiej znajdują się pieśni z Liturgii Wigilii Paschalnej, czyli pieśni o zmartwychwstaniu – tytuł drugiej płyty: Radosna Światłości. Płyty zostały nagrane staraniem klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie w kwietniu 2002 w tymże klasztorze. W nagraniu udział wzięli bracia dominikanie, młodzież śpiewająca na co dzień w dominikańskich scholach działających przy duszpasterstwach prowadzonych przez Ojców Dominikanów oraz zaprzyjaźnieni z krakowskimi dominikanami muzycy.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

19:00 REWIRY KULTURY
Co poniedziałek z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Podyskutujemy o przełomowej płycie wrocławskiego duetu Skalpel pt. „Highlight, wyczekiwanej książce Zośki Papużanki "Przez", która ukaże się w połowie kwietnia, oraz o nagradzanym filmie "Żegnaj, mój synu" w reż. Xiaoshuai Wanga, zaliczanego do tzw. szóstej generacji chińskich reżyserów.

Po godz. 20.00 w ramach "Opolskiej sceny literackiej" będzie o książkach Heleny Buchner, która urodziła się w Jełowej k. Opola. Z jej utworów przebija miłość do pielęgnowania kultury ludowej, śląskiej tradycji i czułość do swojego hajmatu. "Hanyska", "Dzieci Hanyski", "Ciotka Flora", "Dziewczyny z Koziej Górki", "Opowiastki znad Brynicy" - to powieści opisujące życie na Opolszczyźnie zaraz po wojnie i później. Z siostrzenicą pisarki Ewą Lecibil- Kowalczyk, spadkobierczynią praw autorskich, porozmawiamy o znaczeniu tych książek. Niedawno ukazały się wersje elektroniczne oraz nowe przekłady pozycji.
Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »