Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 2 kwietnia 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Żarty muzyczne - to one towarzyszyły swego czasu audycji, przypadającej właśnie 1 kwietnia. W tym roku o nastrój do żartów jest podwójnie trudno. Odejście maestro Krzysztofa Pendereckiego to koniec pewnej epoki, a co najmniej niezwykle istotnego rozdziału w historii muzyki - zarówno polskiej, jak i światowej. W czasach gdy działalność artystyczna i pedagogiczna musiała zostać przeniesiona do Internetu, strata ta zdaje się być podwójnie dotkliwa. Na przekór okolicznościom poszukamy jednak odrobiny blasku i pozytywnej energii. Jaki był Krzysztof Penderecki nie tylko jako kompozytor ale również jako człowiek? Przekonamy się o tym za sprawą znaczących ludzi polskiego środowiska muzycznego, ale przede wszystkim sprawdzimy jak zapamiętali Go artyści związani z Opolszczyzną. Przy okazji zapytamy o to czyli ludzie wybitnie zdolni równie koncertowo radzą sobie jako zdalni muzycy i nauczyciele. Oczywiście nie zabraknie też muzyki - zwłaszcza takiej, która udowadnia, że twórczość Krzysztofa Pendereckiego to nie tylko "zgrzyty i trzaski", choć i takie efekty z pewnością się pojawią.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
9:00 DOBRY MOMENT

Wiadomość, którą otrzymaliśmy od słuchacza: "Dwie starsze panie zostały wyproszone z kolejki w sklepie mięsnym, bo przyszły do niego przed 10:00". Niezrozumienie nowych zasad bezpieczeństwa w związku z walką z koronawirusem może doprowadzać do takich nieprzyjemnych sytuacji. Więcej w programie.

O sytuacji Ukraińców w Polsce, ale i poza jej granicami rozmawiać będziemy z mieszkającą w Opolu od kilku lat Helen Mazanovą.

Z kolei o problemy Austriaków spytamy Polaka mieszkającego w Linzu.

W audycji również:
11:50 Działają i pomagają. OPP na Opolszczyźnie – Krzysztof Dobrowolski


Do słuchania od 9:00 do 12:00 zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska i Krzysztof Dobrowolski. Z autorami można kontaktować się telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »