Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 1 kwietnia 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Jonasz Kofta i jego piosenki

Wybór nagrań wybitnego artysty, barda i poety, który obejmuje nagrania od lat 60-tych do 80-tych nagranych przez bardzo różnych (także pod względem muzycznym) wykonawców, w tym jeden utwór śpiewany przez samego Jonasza Koftę. Wybór ten pokazuje jak bardzo uniwersalny wymiar mają pisane przez niego teksty, które sprawdzają się w różnorodnych stylistykach, niezależnie od tego, czy jest rockowo, popowo, czy kabaretowo.

Legendary Pink Dots - Any Day Now

W Polsce grupa ma ortodoksyjnych fanów, by nie powiedzieć wyznawców, wile razy koncertowała i gościła na falach radiowych. Postaram się jednak spojrzeć na nią obiektywnym okiem jako miłośnik dobrej muzyki, a prezentowana płyta bez wątpienia do takich należy i chociaż wydaje się, że zespół po prostu łączy elektronikę z psychodelią z odrobiną industrialu, folku i progresji, to efekt jest niezwykle oryginalny i trudno przykleić jej modną w latach 80 i później etykietkę "post".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Są takie reportaże, które prowadzą nas do świata zaskakującego w wielu wymiarach. Zanim Państwo posłuchają - proszę przeczytać, że: "Tam, gdzie łączą się pierwotne dźwięki - alfa z kosmicznymi - omega, znajduje się przestrzeń wypełniona tonem gongu. Tomasz Czartoryski wraz ze swoim nauczycielem Donem Conreaux chce, by te tony wypełniały całe ogrody. Pasją bohatera reportażu Eweliny Rusin - Różyckiej, "Kąpiel w gongu", jest improwizacja muzyczna, poprzez którą muzycy z różnych stron świata, różnych wyznań i o różnych poglądach na życie, współtworzą dzieło na rzecz pokoju na świecie. Ze wszech miar to wdzięczny i jakże dźwięczny temat do radiowego reportażu i tę szansę autorka wykorzystała lat temu dziewięć.

Zaś siedem lat temu Małgorzata Lis - Skupińska nagrała reportaż o zadziwiających zdarzeniach z życia Ewy Mościpan. To podróżniczka, której wielką życiową pasją jest fotografia. Zwiedziła już kawał świata, ale wyprawa na Syberię najmocniej zapisała się w jej pamięci. Dodajmy jeszcze tylko to, że pojechała tam na na buddyjskie spotkania z Lamą Ole Nydahl'em i tam spełniły się jej sny, bo... Syberia wcześniej jej się śniła. "Podróż z Lamą po sny", to reportaż który przynosi słuchaczowi dawkę uroczego, intelektualnego niepokoju. Wierzyć, nie wierzyć, ale posłuchać na pewno warto.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »