Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 30 marca 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Dziś w audycji "Siedem uzdrowień Jezusa" - rekolekcje dla zabieganych oraz pieśni pasyjne z archiwum Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.Jerycho (to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego). Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. W 2019 roku zespół wydał płytę "Golgotha” (wyd. Fundacja InCanto) ze śpiewami na Wielki Post.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Reportaże radiowe uczą nas szczególnej wrażliwości na los drugiego człowieka. Reportaże zmuszają do wysiłku, ich słuchanie wymaga skupienia, ale za to wiele drogowskazów życiowych możemy rozpoznać. Na to spotkanie przygotowałem dwie archiwalne prace jednej autorki. Jak się przekonamy, audycje pięknie się dopełniają, tworząc wspólną wartość.


Nie mogło być inaczej, bo najpierw Agata Duda-Gracz w rozmowie z Aleksandrą Czyżniewską: "Był malarzem duszy", opowie nam o swoim ojcu i jak ona sama przeżywała jego twórcze, czasem jakże dramatyczne, nie tylko artystyczne rozterki. Ta rozmowa została nagrana w Toruniu, bo to tam (a było to cztery lata temu) w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu", otwarto wystawę: "Duda Gracz 75". Rozmowa, jak Państwo się przekonają, bardzo szybko zmienia się w reportaż, pełen emocji i prawdziwego do bólu spojrzenia na świat znakomitego twórcy.


A gdy już na pewno będziemy głęboko poruszeni wiedzą o "malarzu duszy", wtedy cofniemy się o 16 lat. Nie bez ważnej przyczyny. Otóż reporterski los sprawił, że 3 października 2003 roku – z okazji wystawy prac malarza w Głogówku – także Aleksandra Czyżniewska - miała szczęście rozmawiać z mistrzem. Jerzy Duda-Gracz Polskę bardzo kochał, ale ta Polska go czasem bardzo bolała. Kochał ją jak artysta i jak zwykły człowiek. Stąd tytuł tamtego reportażu: "Maluję Polskę, którą noszę w sercu". W naszym bogatym archiwum to jedna z najważniejszych audycji, tym bardziej, że w rok później, 5 listopada, wielki twórca odszedł od nas na zawsze.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »