Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 29 marca 2020 roku

23:00 SET MEG
19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
W audycji wybierzemy się w sentymentalną podróż do Kołomyi, która od XIV wieku związana jest z historią Polski. Niegdyś było to wielokulturowe, zasobne miasto. Inwestowali tam angielscy przemysłowcy. Stąd powiedzenie „Anglik z Kołomyi”, które było żartobliwym określeniem nowobogackich dorobkiewiczów. Przed wojną popularny był wierszyk: „Kołomyja nie pomyja. Kołomyja miasto. A dziewczyny tam smakują. Jak pszeniczne ciasto”. O swoich rodzinnych związkach ze stolicą Pokucianad rzeką Prut opowie Barbara Bukład z Opola.

W programie przedstawimy też kolejny odcinek audiobooka o dawnym Stanisławowie. Tym razem rzecz będzie o społeczności ormiańskiej oraz jej kościele w tym mieście. Ze świątynią tą związany jest kult Matki Bożej Łaskawej. Przez wiele lat obrazem stanisławowskiej Madonny opiekował się ksiądz Kazimierz Filipiak, który po wojnie został proboszczem parafii ormiańskiej obejmującej całą Polskę. Duchowny ten niósł posługę kapłańską także w Opolu.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »