Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 27 marca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Czesław Niemen i płyta "Idee Fixe"

Po wypełnionej muzyką elektroniczną "Katharsis" powrócił Niemen na tym albumie z 1978 roku, do bardziej rockowego grania i ponownie zaprosił do współpracy innych muzyków jak Zbigniew Namysłowski, Sławomir Piwowar czy Stanisław Kasprzyk i Jerzy Dziemski. Bliżej tu jednak do nie tyle do progresywno rockowego Aerolit co do fusion w wydaniu SBB, które często przychodzi tu na myśl, ale indywidualne, eksperymentatorskie skłonności Niemena nie pozostawiają wątpliwości z czyją muzyką mamy do czynienia. No i jest też powrót do Norwida, który znowu okazuje się niezwykle aktualnym poetą.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tak zwyczajnie do teatru w najbliższym czasie nie pójdziemy, to może warto zasłuchać się w tej radiowej opowieściach sprzed lat? Otóż w roku 1984 powstał reportaż Witolda Nowickiego: "Ostatni rejs". Organizowano wtedy rejsy z opolskim teatrem lalek, znakomicie upowszechniające kulturę teatralną wśród dzieci wiejskich. Niestety, miały być zaniechane z przyczyn technicznych i dlatego autor zdecydował się uwiecznić dźwiękiem ten ostatni. Efekt nagrań okazał się znakomity, a rozmowa z chłopcem rozkochanym w teatrze na długo pozostaje w pamięci słuchaczy. Taka radiowa perełka, której blask nie gaśnie.

Życie rodzinne ostatnio stało się zaskakujące. Jedni, świetnie sobie radzą z nadzwyczajną intensywnością wspólnego przebywania, drudzy zaś, mają kłopot, bo nie byli do tego przyzwyczajeni. Przypomniałem sobie o reportażu, który ciekawy trop podpowiada. Ba, trzeba tylko odrobinę talentu w sobie odnaleźć. Oto dziewiętnaście lat temu Danuta Starzec nagrała: "Zgraną rodzinkę", państwa Koenigsbergów z Opola. A to było tak, że on zrezygnował z kariery zawodowej, a ona cały swój czas poświęcała synom. Postawili na rodzinę, stworzyli rodzinny zespół muzyczny. I co ważne, i najważniejsze, znaleźli w tym wspólnym graniu szczęście.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »