Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 27 marca 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Czesław Niemen i płyta "Idee Fixe"

Po wypełnionej muzyką elektroniczną "Katharsis" powrócił Niemen na tym albumie z 1978 roku, do bardziej rockowego grania i ponownie zaprosił do współpracy innych muzyków jak Zbigniew Namysłowski, Sławomir Piwowar czy Stanisław Kasprzyk i Jerzy Dziemski. Bliżej tu jednak do nie tyle do progresywno rockowego Aerolit co do fusion w wydaniu SBB, które często przychodzi tu na myśl, ale indywidualne, eksperymentatorskie skłonności Niemena nie pozostawiają wątpliwości z czyją muzyką mamy do czynienia. No i jest też powrót do Norwida, który znowu okazuje się niezwykle aktualnym poetą.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY
"Nasza literatura faktu to jeden z najlepszych polskich towarów eksportowych" - twierdzi Wojciech Tochamn. O nowościach książkowych z kategorii non-fiction porozmawiamy z opolskim księgarzem i naszym redakcyjnym kolegą Witoldem Sułkiem.

Po godz. 20:00 odwiedzimy Spisz, skąd połączy się z nami dziennikarka, publicystka i reportażystka Ludwika Włodek. Będzie o książce "Cztery sztandary, jeden adres" opisującej region, w którym splatają się losy Słowaków, Polaków, Niemców, Rusinów, Żydów i Cyganów. Prawnuczkę Jarosława Iwaszkiewicza zapytamy także o to, dlaczego to wielokulturowe miejsce stało się jej domem. Autorka wspomni też o reportażu "Gorsze dzieci republiki", w którym opowiada o żyjących we Francji Algierczykach. Premiery tej książki dopiero przed nami!

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka. Z autorką można kontaktować się mailowo: katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »