Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 27 lutego 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka klasyczna jest dla wszystkich - to przekonanie jest punktem wyjścia dla podróży między dźwiękami. Nie będziemy przekonywać, że klasyka nie jest nudna czy poważna i nie potrzeba lat studiów by ją zrozumieć. Pokażemy tylko, że muzycy (w tym kompozytorzy) to też ludzie, a z ich twórczością wiążą się zaskakujące historie.

Podczas przygody z oswajaniem klasycznego stwora przekonamy się jak wiele w nim życia i ludzkiej codzienności: od nawiązań do kalendarza, przez wątki kwiatowe lub motywy kulinarne po związki ze sportem. To wszystko tkwi w muzyce klasycznej - także tej mało znanej i takiej, która balansuje na granicy rocka czy jazzu lub inspiruje twórców innych gatunków. Wyznając zasadę, że muzyka dzieli się przede wszystkim na dobrą i złą, będziemy więc wspólnie podróżować pomiędzy nutami, tłumacząc różne zjawiska i poznając ludzi, dla których muzyka jest przede wszystkim pasją i sposobem na życie.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
14:00 REPORTERSKIE TU I TERAZ
Dziś gorący sesyjny czwartek - w Namysłowie będzie zmiana całego prezydium rady miejskiej. W trakcie obrad, po odwołaniu przewodniczącego, zrezygnowali też jego zastępcy. Doszło nawet do swoistego paraliżu, kto ma kontynuować prowadzenie sesji. Jak zakończyła się ta sprawa? - więcej o tym w magazynie reporterów.

W programie będziemy też na sesji Rady Miasta Opola. Tu także doszło do zmian w prezydium.

W Niemysłowicach koło Prudnika upamiętniono więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zamordowanych i zamęczonych podczas Marszów Śmierci w styczniu 1945 roku. Kilka miesięcy później do tej miejscowości przesiedlono Kresowian z województwa tarnopolskiego. W programie przypomnimy o tragicznych losach repatriantów, a także tych, których pędzono w Marszu Śmierci.

Do słuchania od 14:05 do 15:00 zaprasza Marzena Śmierciak. Z autorką można kontaktować się mailowo:
marzena.smierciak@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »