Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 lutego 2020 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Działalność kapeli Tęgie Chłopy to fenomen, nie tylko muzyczny. Chłopami kieruje przekonanie, że muzyka ta nie jest eksponatem ze skansenu kultury ludowej, ale że jej siła wiąże się z walorami czysto estetycznymi i ogromnym ładunkiem emocjonalnym, zachowanym w pamięci ludzi. Ów pozytywny ładunek, energia, jaką ma w sobie ta muzyka jest wciąż do, odtworzenia, odzyskania, umieszczenia w kontekście współczesnym.

Ponadto, w audycji reaktywacja zespołu Muzykanci i gitarowo-folkowe impresje Al Di Meoli.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

11:00 SAMORZĄDOWA LOŻA RADIOWA
Skutkom zmian klimatycznych poświęcimy Samorządową Lożę Radiową z Kędzierzyna – Koźla. Susza, gwałtowne deszcze i przybory rzek zaczynają być coraz większym problemem. Wieloletnie zaniechania dotyczące retencji, budowy zbiorników powodują odczuwalny już deficyt wody. Zagrożeniem są burze będące efektem anomalii pogodowych. Obniżający się w ostatnich latach poziom wód gruntowych oraz w rzekach przynosi katastrofalne skutki w rolnictwie i leśnictwie. Niedobór ten to także problem dla firm. W Polsce trzy czwarte zużywanej wody wykorzystuje się do produkcji głównie w przemyśle chemicznym, spożywczym i elektromaszynowym. Branże te występują też na Opolszczyźnie. Postępująca susza ma też wpływ na ujęcia wody pitnej, którą dostarczają przed wszystkim spółki gminne.

Do słuchania od 11:05 do 12:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »