Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 lutego 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Tuż przed końcem karnawału i ferii, z mocnym zadęciem, ale bez zbędnego nadęcia (!), zasłuchamy się w brzmienie instrumentów dętych - z akcentem na "blachę". Jak to się dzieje, że z roku na rok nie brakuje entuzjazmu współtwórcom i przyjaciołom Młodzieżowej Orkiestry Dętej LEŚNICA? Jak brzmią dzieła klasyczne w transkrypcjach właśnie na instrumenty dęte i jak radzą sobie zespoły "dęciaków" w utworach rozrywkowych? Odpowiedzi poszukamy nie tylko w po koncertowych rozmowach, ale przede wszystkim pomiędzy dźwiękami muzyki!

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Jak informowaliśmy w ostatnią niedzielę:

"Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30 - lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie, które od tamtej chwili zajmuje się promowaniem niemieckiej kultury."


Za sprawą tej wiadomości postanowiłem głębiej sięgnąć do naszego archiwum po swój reportaż, "Bar na rogu". Na naszej antenie ta audycja miała premierę w sierpniu roku 1989, a w programie Trzecim Polskiego Radia w tydzień później. Wtedy to było ogromne zaskoczenie - mniejszość niemiecka w Polsce? A jednak - pojechałem do Jemielnicy, by zarejestrować coś, co budziło się do życia, a co w wielu miejscach i w wielu umysłach, budziło sprzeciw. Zatem, zapraszam Państwa, posłuchajmy po ponad trzydziestu latach pierwszego, radiowego reportażu o mniejszości niemieckiej. Słuchacze sami ocenią, czy czas był łaskawy i dla audycji, i dla myśli w niej zawartych.


Niechaj dopełnieniem wędrówek z naszą lokalną historią związanych, będzie reportaż Danuty Nowickiej aż z roku 1974, "I bajka i prawda". Bohaterem jej opowieści był lekarz z Opola Adolf Warzok, autor zbioru: "Bajki, błozny i klyty". To historia związana z jego dzieciństwem, które spędził w jednej wsi powiatu raciborskiego, to także okruchy z wydarzeń politycznych, przeplecione cytatami z bajek. Pomysł zaskakujący, a czy się udał? Jak zawsze - to już Państwo sami ocenią. Niechaj mi tylko jeszcze wolno zwrócić uwagę, jak pięknie pan doktor, jaką polszczyzną i jaką gwarą, połączył bajki z tym, co życie przyniosło.Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »