Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 lutego 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Alex Band - Zderzenie myśli

Zanim został bardzo znany z wielu festiwali sopockich, gdzie towarzyszył gwiazdom estrady, zespół Aleksandra Maliszewskiego zadebiutował studyjną płytą na światowym poziomie, nowoczesną i zawierającą najbardziej nośne elementy jazzu, funku, a nawet rocka jakie można było usłyszeć w 1979 roku. Z jednej strony to niezwykłe, ponieważ zespół istniał dosyć krótko przed wejściem do studia, ale kiedy prześledzi się karierę lidera, staje się jasne, że mamy do czynienia z wybitnym i oryginalnym kompozytorem, doskonale panującym nad materią muzyczną i muzykami.

Manfred Mann Earth Band - 1971-1973

Po popowym wcieleniu lat 60-tych i niezbyt udanych poszukiwaniach przełomu tej dekady, Manfred Mann stworzył zespół z wielkimi ambicjami. Progresywny, ale nie stroniący od tradycyjnej folkowej, czy bluesowej piosenki (po raz kolejny sięga dwa razy po utwory Boba Dylana) i muzyki poważnej z drugiej strony, ale podane to wszystko w oryginalny sposób, absolutnie nie wtórne wobec znanych już wówczas gwiazd i pełno tu zaskoczeń od hard rocka, do pink floydowych plam, niby spokojnych jak kosmiczny ocean, a jednak coś się w nich czai.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY
Jakie są związki kawy z kulturą? Jak wygląda kultura picia kawy w różnych miejscach świata? Na ten temat porozmawiamy ze znawcą tematu Krzysztofem Baraboszem. Sprawdzimy, jak lokalne tradycje i upodobania wpływają na podejście do tworzenia i spożywania napoju z nasion kawowca. O sztuce designu porozmawiamy zaś w drugiej godzinie programu. Patrycja Kucik i Magda Wolnicka, które zaprojektowały publikacje wydane przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu opowiedzą o swojej pracy. Sięgniemy też po ciekawe katalogi wystaw, kalendarz i spacerownik po Opolu śladami Jerzego Grotowskiego. Tym razem spojrzymy na nie, jak na autonomiczne dzieła sztuki. Zapraszamy!

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka. Z autorką można kontaktować się mailowo:
katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »