Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 lutego 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
"Solar System" Charles Gayle Trio - muzyka z koncertu z udziałem wybitnego perkusisty Maxa Andrzejewskiego. "Incantations" - bardzo jazzowa, nowojorska produkcja z Tony Malabym, jako zasadniczym tytułem wykonawczym. Temu już nie młodemu saksofoniście przypiąłem onegdaj łatkę bardzo kompetentnego rzemieślnika i niech tak już pozostanie. Do kwartetu Paloma Recio zaprosił sprawną sekcję (Opsvik, Waits) i ciekawego gitarzystę z prądem Ben Mondera. Kuba Płużek "Creationism" - to ma dość muzyki wypełniającej czas i aurę miłymi dla ucha harmoniami, ten powinien koniecznie nabyć ten album. Młodemu pianiście towarzyszą niezmiennie od lat: Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy, klarnet altowy; Max Mucha - kontrabas i Dawid Fortuna - perkusja.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.


Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Warto przytoczyć dosłownie zapowiedź reportażu sprzed lat dziesięciu, bo dzięki temu przekonają się Państwo, że czasem reportaż ukazuje zjawiska, które dojrzewają, które później mogą do wielu nieszczęść prowadzić.

"Wydaje nam się, że takie tragedie mogą się zdarzyć tylko na końcu świata, w przeludnionych krajach Azji i Afryki. Tymczasem, to wydarzyło się tutaj, w Europie. A Europa milczy. "Albania Europy", to rzecz o problemie barier między społecznościami albańskich imigrantów i bogatych społeczeństw Europy Zachodniej. Audycja w niezwykle poruszający sposób przybliża tragiczny los ludzi usiłujących dotrzeć do Włoch przez Cieśninę Otranto."

Taka właśnie była zapowiedź, a co czas przyniósł doskonale wszyscy wiemy. Przypomnijmy sobie zatem znakomity reportaż Adriana Chimiaka, "Albania Europy" z roku 2010. I to jeszcze warto dodać, bo dla Radia Opole to był zaszczyt i ogromne wyróżnienie - właśnie ta praca reprezentowała nasz kraj w konkursie zorganizowanym przez Parlament Europejski.

W tej odsłonie Studia Reportażu, dzięki Barbarze Tyslik, powędrujemy jeszcze do Kruszynian, do tatarskiej jurty. To był rok 2011, gdy Dżenetta Bogdanowicz opowiadała o tym niezwykłym miejscu, to wtedy barwnie mówiła o życiu Tatarów w Polsce. Pamiętamy, że w siedem lat później życie dopisało dramatyczny ciąg dalszy, że jurta spłonęła. I wtedy znów się okazało, jak wiele dobra może przynieść ludzka solidarność.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »