Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 28 stycznia 2020 roku

23:00 JAZZOFONIA
Anthony Braxton stworzył muzykę o gigantycznej wprost złożoności i pasji niepodobnej do niczego, co dotychczas znane. Posłuchamy go tym razem w interpretacji standardów jazzowych.

Przemek Dyakowski to animator kultury, promotor, organizator koncertów, band lider oraz twórca zespołu Take It Easy. Przeniósł się do Gdyni w połowie lat 60. Grał w kabarecie Tadeusza Chyły i występował w gdańskim Żaku. Jest współtwórcą zespołu Rama 111, z którym grał na całym świecie. W latach 90. twórca legendarnego Sax Clubu, działającego przez wiele lat przy Teatrze Miejskim w Gdyni. Ostatnio nagrał piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Ta kartka z kalendarza przywołuje pamięć o tragedii, której doświadczyli mieszkańcy Boguszyc. 28 stycznia 1945 roku dotarł do tej wioski front. Z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęła większość mieszkańców, zabito ponad trzysta osób. Przypomnijmy sobie właśnie dziś reportaż Teresy Zielińskiej, "Tragiczny styczeń w Boguszycach". Autorce, a było to w roku 1990, udało się dotrzeć do osób, które mogły o tym wydarzeniu opowiedzieć, których pamięć do końca życia zachowa koszmarne obrazy. Audycja powstała przy współpracy realizatora dźwięku, Urszuli Przybylskiej.

Niechaj dopełnieniem tego reportażu będzie moja audycja z roku 2005, "Legenda Mikolina". To właśnie tam Armia Czerwona pozostawiła po sobie duży pomnik... i legendę o jednej z największych bitew II wojny światowej (miało tam polec około czterdziestu tysięcy żołnierzy). Korneliusz Pszczyński, historyk i historyk sztuki, przewodnik i miłośnik Śląska Opolskiego, dokonał wielu, jak sam powiedział: "prywatnych odkryć", związanych z tym, co się naprawdę w Mikolinie wydarzyło. Ciekawa i ważna to lekcja historii, i zaproszenie do myślenia także o śladach, które od zakończenia wojny, ciągle są widoczne.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »