Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 stycznia 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Karnawał, karnawałem - a może by tak trochę magii rodem ze świata klasyki? Miłość, podstęp, zła królowa, zaufanie, przyjaźń i niezwykła podróż, w której nie zabraknie próby charakteru, a wszystko to (i znacznie więcej!) we wspaniałej, muzycznej otulinie genialnego kompozytora!

Czy jednak, mimo wielkiej popularności "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusa Mozarta, naprawdę znamy treść tego singspielu i jesteśmy w stanie umiejscowić doskonale znane nam fragmenty w konkretnym miejscu akcji? Skoro karnawał to czas zabawy, pobawimy się słowno-muzycznym streszczeniem w mistrzowskiej interpretacji.

Do słuchania w środy od 23:05 do 1 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Najpierw przypomnimy sobie reportaż Tadeusza Horoszkiewicza i Stanisława Racławickiego: "Milano - człowiek szczęśliwy". Ta audycja miała premierę w roku 1971, ale do dziś zaskakuje i przykuwa uwagę. Jej bohaterem był Józef Rozwód "Milano", którego pasją była gra... na pile. Jakże pięknie, jakże barwnie opowiada o swoich muzycznych losach i o niezwykłym instrumencie. Można słuchać i słuchać, tym bardziej, że nie mogło zabraknąć melodii na pile wygrywanych. Urok radia w stylu "retro" - w tym reportażu - w pełnym rozkwicie.


Wierni słuchacze w naszym teatrze wyobraźni świetnie wiedzą, że reportaż radiowy chętnie w świat muzyki wkracza, bo słowa w towarzystwie nut zawsze dobrze się czują... W 2005 roku powstała audycja Danuty Starzec: "Dar z nieba". To nagranie o miłości do organów, także o muzyce, która ułatwia ludziom kontakt z Bogiem. Barwna opowieść profesora Juliana Gembalskiego i księdza Henryka Szrodera ciekawymi, muzycznymi okruchami została ozdobiona. Dodajmy, że ów reportaż powstał przed koncertem inaugurującym XX Europejski Festiwal Muzyki Organowej w Kluczborku, a realizatorem dźwięku był Andrzej Czubiński.Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »