Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 stycznia 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Latakia Blend to projekt trzech wirtuozów, a są to Gabriele Mirabassi (klarnet), Michel Godard (tuba) i Giuseppe Biondini (akordeon).

Myriam Alter - belgijska kompozytorka ma niezwykły dar zauważania najdrobniejszych szczegółów - takich, obok których inni przechodzą obojętnie. Ale z nich przecież wszystko się składa i w nich odnajdujemy sens. Nagrywa co parę lat, cyzeluje aranżacje, w których znajduje się odbicie kultury jej hiszpańsko-żydowskich przodków.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
W pobliżu Łosiowa nasza reporterka Barbara Tyslik, zobaczyła...anioła. To była rzeźba przy wjeździe do Różyny. Szybko udało się dotrzeć do autorki tej pracy, Agnieszki Jany - Pełech, która wraz z mężem, Waldemarem, od niedawna właśnie w tej wiosce mieszkała. I tak otworzyła się przed nami historia domu z duszą, ludzi z duszą, historia aniołów, które wcale nie mieszkają w niebie. Przypomnijmy sobie reportaż, "Anioły z Różyny", który miał premierę dziesięć lat temu, ale dla urody tej opowieści i myśli ważnych zawsze, akurat to nie ma znaczenia.

Pięć lat temu (żałuje, że tak późno!) zaprzyjaźniła się z Sokratesem, Arystotelesem, Platonem i wieloma innymi panami, których głównym zajęciem było myślenie. A ona też bardzo lubi filozofować. Wcześniej, wiele lat wcześniej, zaczęła "pisać" ikony, chociaż nie oburza się, gdy ktoś mówi, że je maluje. Nie ma artystycznego wykształcenia, ale wszystkiemu sama dodaje artystycznego blasku - od ścian w mieszkaniu - po przedmioty, które czynią go uroczym, przytulnym zakątkiem. To w nim, choć trudno to sobie wyobrazić, kilkumetrowy krzyż z figurą Jezusa, udało się jej swego czasu pięknie odrestaurować. Do jakże barwnego świata Urszuli Cichockiej zajrzymy ponownie w reportażu, który zatytułowałem: "Już Sokrates o duszy mówił" (premiera w 2018).

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***