Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 stycznia 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Latakia Blend to projekt trzech wirtuozów, a są to Gabriele Mirabassi (klarnet), Michel Godard (tuba) i Giuseppe Biondini (akordeon).

Myriam Alter - belgijska kompozytorka ma niezwykły dar zauważania najdrobniejszych szczegółów - takich, obok których inni przechodzą obojętnie. Ale z nich przecież wszystko się składa i w nich odnajdujemy sens. Nagrywa co parę lat, cyzeluje aranżacje, w których znajduje się odbicie kultury jej hiszpańsko-żydowskich przodków.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

19:00 REWIRY KULTURY

Co poniedziałek w pierwszej godzinie audycji z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, czytelnicze i filmowe. Porozmawiamy o zaskakującej płycie i debiucie: Mata – „100 dni do matury”; czułej, mądrej i niezwykle szczerej książce- "Droga Jana" Doroty Danielewicz, która za kilka dni będzie miała premierę a także filmie "Kraina miodu" Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa- poruszającym dokumencie nominowanym do Oscara.


W drugiej godzinie audycji podyskutujemy o przenikaniu się i inspiracji nauk ścisłych z działalnością artystyczną. Gościem będzie Paulina Ptaszyńska, opolska artystka, której wystawa pt. FALE prezentowana jest w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Głównym tematem prac jest światło i dźwięk, ale także pojawia się szereg kwestii, takich jak- potencjał błędu, docieranie do prawdy, możliwości poznania, piekno zjawisk świetlnych i ich wpływ na nasze życie.


Jej realistyczne krajobrazy mieszczą się pośród molekularnych cząstek, ukazują fotony, podążają za niedoskonałością urządzeń pomiarowych, eksponując błąd, brak, a zarazem nierozpoznane piękno wszechświata. Świat badanych przez nauki ścisłe zjawisk staje się u Ptaszyńskiej jednocześnie obrazem niemożliwości osiągnięcia pełnej komunikacji między ludźmi. Surowe struktury fizyczne pulsują niewypowiedzianymi słowami lub niewyrażonymi uczuciami- jak pisze Agnieszka Dela-Krupiowska, kuratorka wystawy.


Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Do autorki można napisać tu:
agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »