Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 14 grudnia 2019 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
W dzisiejszym programie czas na pieśni adwentowe w chóralnym opracowaniu Marcina Pospieszalskiego "Otwórz się niebo" w wykonaniu zespołu Meus Deus.

Będzie także muzyka tradycyjna z Grecji i Cypru oraz duet folkowy wokalistki Petry Haden i gitarzysty jazzowego Billa Frisella.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Napisz do autorów: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
11:00 SAMORZĄDOWA LOŻA RADIOWA

Samorządową Lożę Radiową poprowadzimy tym razem z Głuchołaz. Z naszymi mikrofonami będziemy w niedawno oddanej do użytku nowoczesnej bibliotece.

Przez Głuchołazy przejeżdżą tranzytem czeskie pociągi do Krnova i Jesenika. Jednak nie zatrzymują się one na remontowanej właśnie stacji kolejowej w bliskości centrum miasta. Stają natomiast na peryferiach Głuchołaz, co jest dużą niedogodnością dla pasażerów. To kuriozum trwa już od wielu lat, a jak twierdzą samorządowcy przeszkodą nie do pokonania jest umowa polsko-czesłowacka z ubiegłego wieku.

Poruszymy też problem reaktywacji połączenia kolejowego Racławice Śląskie - Racibórz. W tej sprawie było już wiele spotkań samorządowców z Opolszczyzny, a efektów nie widać. Natomiast Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wpisał tę linię kolejową na listę projektów infrastrukturalnych istotnych dla tego regionu.

Kolejowe przewozy pasażerskie w Polsce czekają istotne wyzwania. W przyszłym roku ma wejść w życie unijny tzw. IV pakiet kolejowy. Ułatwi on dostęp do naszego rynku kolejowego zagranicznym przewoźnikom. Być może więc pojawi się konkurencja dla przewozów regionalnych, które podlegają samorządowi województwa opolskiego.

W dalszej części programu dyskutować będziemy o sukcesach i problemach branży turystycznej na południu Opolszczyzny.


Od 11:05 do 12:00 zaprasza do słuchania Jan Poniatyszyn. Do autora można pisać na: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »