Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 12 grudnia 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ

Kameralnie i bardzo polsko, choć ze światowym rozmachem zrobi się nam na półmetku grudniowych spotkań z klasyką. O koncercie fortepianowym Grażyny Bacewicz (choć nie tylko) porozmawiamy z utytułowanym, a co ważniejsze utalentowanym pianistą młodego pokolenia Piotrem Sałajczykiem. Artysta zagra dla nas jednak nieco bardziej kameralnie niż na ostatnim koncercie symfonicznym w filharmonii, ale będą to równie polskie i podobnie mało znane dzieła.
Kameralnie porozmawiamy także z Katarzyną Karwaczyńską z Filharmonii Opolskiej. Przy okazji przekonamy się czy "kwintet smyczkowy" to wyłącznie podstawa orkiestry symfonicznej czy może pojęcia dotyczące składów wykonawczych nie są do końca jednoznaczne.


Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Najpierw sięgniemy po reportaż Adriana Chimiaka: "Artysta" (premiera w roku 2004) To barwna opowieść o artyście malarzu, który trzynastego grudnia1981 roku został kopistą, a życie nie szczędziło mu wielu zaskakujących i jakże ciekawych zdarzeń. Na przykład: wraz z kuzynem Alojzym Molem rysował Bolka i Lolka, pobierał naukę stepowania, a jego obrazy - kopie największych światowych dzieł - wiszą w muzeach w USA i w Niemczech oraz w prywatnych domach w Europie i Ameryce Północnej. Pasja i optymizm bohatera reportażu, Mariana Stokłosy, nam też się udziela, a jego życiową maksymę - "życie trzeba spędzić wesoło, ale nie lekkomyślnie" - do myśli wartych rozpatrzenia na pewno sobie dodamy...


Reportaż radiowy chętnie w świat muzyki wkracza, bo słowa w towarzystwie nut często dobrze się czują... W 2005 roku powstała audycja Danuty Starzec: "Dar z nieba". To nagranie o miłości do organów, także o muzyce, która ułatwia ludziom kontakt z Bogiem. Barwna opowieść profesora Juliana Gembalskiego i księdza Henryka Szrodera ciekawymi, muzycznymi okruchami została ozdobiona. Dodajmy, że ów reportaż powstał przed koncertem inaugurującym XX Europejski Festiwal Muzyki Organowej w Kluczborku, a realizatorem dźwięku tej audycji był Andrzej Czubiński.


Od poniedziałku do piątku od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »