Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 listopada 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Kaczki z Nowej Paczki - Greps
  • Grupa klasyfikowana jako kabaretowa, w takiej kategorii też nagradzana między innymi na opolskim festiwalu. A jednak trudno odmówić jej zdolności do komponowania chwytliwych, przebojowych piosenek, nawet bardzo rockowych jak otwierająca płytę, tyle, że z satyrycznymi tekstami, ale zazwyczaj bardzo inteligentnymi, z drugim dnem i śmiało można postawić ich obok Wałów Jagiellońskich czy Irka Dudka.

Roy Wood - Boulders
  • Jeden z najbardziej nieprzewidywalnych, obok Zappy muzyków rocka, dla którego nie istniały style i granice, które można by połączyć. A jednak kiedy słucha się jego wczesnej grupy The Move czy debiutu Electric Light Orchestra (i częściowo płyty drugiej), nie słychać tego tak wyraźnie, jak na solowych albumach (jak ten prezentowany z 1973 roku) czy The Wizzard, chociaż nie klei nic przypadkiem i tylko dla żartu, ale trzyma w ryzach i sam grając na wszystkim robi to w przemyślany sposób i wychodzi z tego smaczny eliksir.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Tym razem przygotowałem dla Państwa dwie archiwalne prace jednej autorki. Jak się razem przekonamy, audycje pięknie się dopełniają, tworząc wspólną wartość. Nie mogło być inaczej, bo najpierw Agata Duda - Gracz w rozmowie z Aleksandrą Czyżniewską: "Był malarzem duszy", opowie nam o swoim ojcu i jak ona sama przeżywała jego twórcze, czasem jakże dramatyczne, nie tylko artystyczne rozterki. Ta rozmowa została nagrana w Toruniu, bo to tam (a było to w roku 2016) w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu otwarto wystawę: "Duda Gracz 75". Rozmowa, jak Państwo się przekonają, bardzo szybko zmienia się w reportaż, pełen emocji i prawdziwego do bólu spojrzenia na świat znakomitego twórcy.


A gdy już będziemy głęboko poruszeni wiedzą o "malarzu duszy", wtedy cofniemy się o trzynaście lat. Nie bez ważnej przyczyny. Otóż reporterski los sprawił, że 3 października 2003 roku – z okazji wystawy prac malarza w Głogówku – także Aleksandra Czyżniewska - miała szczęście rozmawiać z nim samym. Jerzy Duda-Gracz Polskę bardzo kochał, ale ta Polska także go czasem bardzo bolała. Kochał ją jak artysta i jak zwykły człowiek. Stąd tytuł tamtego reportażu: "Maluję Polskę, którą noszę w sercu". W naszym bogatym archiwum to jedna z najważniejszych audycji, tym bardziej, że w rok później, 5 listopada, wielki twórca odszedł od nas na zawsze. I tylko jeszcze ta uwaga - to, co usłyszymy, każdemu z nas podpowie- kto jest artystą, a kto nie....Od poniedziałku do piątku od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »