Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 listopada 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Homo Homini - 3

Na trzeciej płycie podobnie jak na debiucie (który był już prezentowany), nadal jest romantycznie i melodyjnie, jednak więcej tu gitary i to w kilku przypadkach bardzo rockowej, a nawet hard rockowej, co z niewiadomych przyczyn umknęło wielu krytykom i słuchaczom, stąd pewnie album nie jest wymieniany jednym tchem obok na przykład Testu i chociaż nie jest to wprost granie oparte jak tam na Deep Purplach, czy innych zachodnich klasykach, to po latach tym większa w tym zaleta.

Budgie - Impeckable

W 1978 roku Budgie nagrało album przez wielu uznawany za słabszy. że mało hard rocka, za dużo funku, co jest zupełnie niezrozumiałe w kontekście obecności tych elementów już wcześniej na doskonałej płycie "Bandolier"(a i inne grupy, jak Deep Purple poszły wtedy w podobnym kierunku i wyszły obronną ręką) oraz tego, że zmieniające się trendy i nowe style były kuszące. Jednak zespół nie próbuje być modny na siłę, ale cały czas brzmi charakterystycznie i po swojemu, a utwory są zwyczajnie bardziej różnorodne i nie nużą monotonią, jak u wielu innych hard rockowców.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Tragiczne pożary w Australii, w pamięci starszych mieszkańców naszego regionu, przywołały zapewne wydarzenia z sierpnia roku 1992. Pożar lasu w Rudach Raciborskich był największym w Polsce i Europie Środkowej od czasu II wojny światowej. O strachu, który nie ma prawa paraliżować strażaków, o żywiole, który atakuje wbrew wszelkim teoriom, o ludziach, którzy znaleźli się wtedy w piekle na ziemi, opowiedziała Danuta Starzec w reportażu: "Pogorzelisko" (powstał we wrześniu 1992 roku) Usłyszymy (między innymi): Kazimierza Szablę z Nadleśnictwa w Rudach Raciborskich, strażaków: Marka Płoticę, Janusza Skulicha i Oswalda Morcinka. Audycja słuchana nawet po tylu latach, tu i teraz, przynosi wiele emocji i ważne myśli prowokuje...


Reportaże zgromadzone w naszym archiwum zapraszają wręcz do niezwykłych wędrówek w czasie i przestrzeni. Tak też jest w przypadku pracy Zdzisławy Błażkowskiej: "U Rybiorza" (premiera w roku 1980) Autorka postanowiła zapisać dźwiękiem opowieść o zanikaniu tradycji, które były dla mieszkańców wsi zawsze ważne. Warto przypomnieć sobie jak pracowali przewoźnicy, jak promy przez Odrę nie tylko ludzi przewoziły. Spotkanie z rodziną Rybiorzów wiele ciekawych informacji nam przyniesie, a dodatkowo urodę rodzinnych, ciepłych opowieści podaruje. A jakie ryby w Odrze pływały ! Nie tylko zapaleni wędkarze z rozmarzeniem posłuchają...Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »