Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 listopada 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
Sound Pack - to jazzowy kwartet wokalny założony wiosną 2016 roku przez lidera grupy Marcina Wawrzynowicza. W skład zespołu wchodzą doświadczeni i docenieni muzycy, absolwenci i wykładowcy Instytutów Jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu – Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek oraz Marcin Wawrzynowicz.

Dziś w audycji także gwiazda polskiego swingu, śpiewająca standardy jazzowe w języku polskim - Anna Panas.

W programie także:
  • jazz z Australii,
  • Marty Wieczorek Quintet
  • "Tutaj mieszkam" - piosenki Wojciecha Młynarskiego w interpretacji Agnieszki Wilczyńskiej.
Od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza do słuchania Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
To będzie premiera szczególna, niezwyczajna, bo jest finałem wysiłku wielu osób, bo mosty między pokoleniami buduje... Pomysł zrodził się w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu - Łambinowicach, a Radio Opole zaoferowało współpracę, by wędrówka po ścieżkach historii w ścieżkach dźwiękowych została uwieczniona.

Najpierw uczniowie z kilku szkół podstawowych w gminie Łambinowice - w naszej rozgłośni - uczestniczyli w warsztatach, które im wiedzę o radiowym zdobywaniu informacji przyniosły, a później wyruszyli do ludzi, którzy byli świadkami i uczestnikami ważnych, historycznych wydarzeń. Sam tytuł projektu zawierał wskazówki dla ich pracy, a określono go tak: "Niepodległość odzyskiwana i tracona. 1918/1939/1945/1989: kamienie milowe rodzinnej pamięci."

Powstało prawie siedem godzin nagrań, zawierających także trudne i bolesne wspomnienia. Historia tak opowiadana i przez młodzież rozpoznawana, ma zupełnie inny wymiar niż wiedza zdobywana w szkole. Prosimy, by Państwo - nasi słuchacze - przekonali się razem z nami, że dźwiękowe okruchy pracy uczniów w jeden reportaż zebrane, każdego z nas mogą wzbogacić, każdemu z nas wiele refleksji podarować. Dziennikarz Radia Opole, Krzysztof Dobrowolski, jest autorem pracy, która wieńczy reporterskie poszukiwania: Jakuba Banery, Antoniego Hasiaka, Dominiki Huczek, Anny Kaszoid, Marleny Ludy, Pawła Myśliwca, Tymoteusza Nawrockiego, Anny Pępek, Łucji Rokosz, Karola Rosenberga, Mai Wdowik, Nikoli Zelewskiej. Jedno z nagrań powstało dzięki Monice Sobczak, która jest pracownikiem muzeum. Warto też dodać, że koordynatorem projektu była dr Anna Czerner, która wszystkich uczestników serdecznie wspierała.

Posłuchajmy zatem jakie owoce przyniósł wysiłek wielu miłośników historii w reportażu "Ścieżki do niepodległości".

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »