Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 listopada 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Time - Time

Angielska nazwa, pod którą skrywa się jedna z najciekawszych grup hardrockowo progresywnych Jugosławii początku lat 70-tych, ale i te dwa określenia nie wyczerpują stylów, z których czerpała. Niespełna 30-minutowy album, na którym jest wszystko, co trzeba i ani jednej zbędnej nuty i takie albumy będą dzisiaj trzy, bowiem wiele razy w historii rocka zdarzało się, że płyty, które dzisiaj często nazwalibyśmy mini longplayem okazywały się wystarczające jako pełnowartościowe kompletne.

Mark Farner - No Frills

Po rozpadzie grupy Grand Funk jej wokalista i gitarzysta radził sobie najlepiej, chociaż mało tu utworów na poziomie słynnego zespołu. Nie mniej, coraz bardziej kierujący się ku chrześcijaństwu, a zarazem nie zapominający o indiańskich korzeniach muzyk, stworzył nagrania bliskie amerykańskiej tradycji i miłe każdemu, kto lubi takie klimaty.

Van Halen - 1984

Po niezbyt udanych płytach z początku lat 80-tych, Eddie Van Halen, coraz mocniej zafascynowany syntezatorami, stworzył kanoniczny album dla amerykańskiego pop (czy jak mówią niektórzy "pudel") metalu, windując grupę (niestety tuż przed rozpadem oryginalnego składu) na szczyty list przebojów, nadal jednak z wielką siłą i ogniem (a utwór "Jump" chyba już zawsze będzie się w naszym kraju kojarzył z Adamem Małyszem).

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
Przedwojenne fotografie, gazety, świadectwa, legitymacje, akty nadania ziemi, mapy i wiele innych dokumentów, ale też kufry posagowe, kilimy i inne pamiątki pochodzące z prywatnych darów, trafiły do Muzeum Powiatowego w Nysie. W taki sposób, dzięki samym Kresowianom, powstała pierwsza w Polsce ekspozycja stała o takiej tematyce, zatytułowana "Kresy w pamięci mieszkańców powiatu nyskiego". W programie Śladami Kresowej Atlantydy zwiedzimy tę wystawę, a naszym przewodnikiem będzie dyrektor muzeum Edward Hałajko. Także Kresowianin, który wspólnie z siostrą przekazał wiele pamiątek rodzinnych, podobnie, jak Wiesław Nawrocki - prokurator w stanie spoczynku, fotografik Zbigniew Walewski, czy Stanisław Kuszła. Takich darczyńców jest kilkudziesięciu i nic dziwnego, skoro ponad 60% mieszkańców powiatu nyskiego, to Kresowianie.

Od 19:05 do 20:00 zaprasza do słuchania Dorota Kłonowska. Do autorki można pisać tu: dorota.klonowska@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »