Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 listopada 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Janis Joplin i płyta "Anthology"

Żyła krótko, ale intensywnie i to zarówno artystycznie, jak prywatnie. Obrosła wieloma legendami, a opracowań jej twórczości i życia jest bez liku. Dlatego spojrzymy na nią poprzez teksty piosenek, a muzycznie poznamy przekrój dokonań, bowiem chociaż powszechnie uważa się, ze to dosyć jednorodny repertuar, widać w nim spore różnice, wielowarstwowość inspiracji i stylów, połączonych umiejętnie niezwykłym głosem.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Z naszego bogatego archiwum wybrałem historię niezwykłą. "Między Stalinem a Bierutem", to reportaż Andrzeja Russaka, który powstał w roku 1996. Bohaterką tej opowieści była Natalia Piekarska-Poneta, która jako licealistka wraz z koleżankami protestowała przeciwko zmianie nazwy Katowic na Stalinogród. Dziewczyny rozrzucały ulotki właśnie w Katowicach i innych miastach Górnego Śląska. A ubecy pytali, jakim prawem Gustawa Morcinka chcą poprawiać... (znany pisarz był "za").

Minęło kilkadziesiąt lat i... wiele się zmieniło. Przypomnijmy sobie zatem, jak się zostaje właścicielem kilku fabryk i co może wynikać z zakupu pałacyku, w którym żyją legendy. I duchy też. I jeszcze - co z tym wszystkim - "Titanic" ma wspólnego. Reportaż "Życie jak z bajki" nagrałem w roku 2008 w Tułowicach, ale upływ czasu dla duchów nie ma żadnego znaczenia. Mam nadzieję, że dla słuchaczy również.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »