Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 listopada 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Przedłużymy muzyczne świętowanie zasłuchując się w dźwięki I koncertu skrzypcowego fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego. O samym dziele porozmawiamy natomiast z wybitnym skrzypkiem Mariuszem Patyrą, który wystąpił 11 listopada w Filharmonii Opolskiej. Klasycznie przyjrzymy się także wydarzeniom muzycznym, które przed nami i powspominamy te, które wydarzyły się w miniony weekend. Zajrzymy więc do Malni w gminie Gogolin, ale porozmawiamy także o rodzinnej zabawie połączonej z koncertem i edukacją muzyczną. Dowiemy się również czy potrzebne jest wykształcenie muzyczne, żeby móc się muzycznie spełniać poprzez śpiew chóralny.

Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tej artystki już nie ma wśród nas. Tragiczny wypadek przerwał jej niezwykłą aktywność, jej radość tworzenia. Dziś w Opolu grono przyjaciół postanowiło przypomnieć jej dokonania i prace, a my w Studiu Reportażu chcemy wrócić do jednej z audycji, która sprawiła, że i z naszymi słuchaczami malarka zdążyła się zaprzyjaźnić. "Artystycznie po angielsku" – to tytuł reportażu Barbary Tyslik - o autorskim programie Lucilli Kossowskiej, anglistki i malarki, autorki ponad 45 wystaw indywidualnych i grupowych na całym świecie. Oryginalnym pomysłem artystki była nauka języka angielskiego podczas zajęć z malarstwa, rysunku, grafiki, a nawet prostych form rzeźbiarskich. Dzieci uczestniczące w tych niezwykłych lekcjach prezentowały swoje prace w jedynej w Polsce Industrialnej Galerii Sztuki Dziecięcej, która się mieściła w Opolu - Grudzicach. Tragiczny wypadek przerwał artystyczne poszukiwania Lucilli Kossowskiej. To ważne, że jej radości tworzenia, także teraz domaga się obecności i że dzięki ludziom, dzięki wystawie prac, może wrócić. Audycja miała premierę w roku 2013.

A reportaż drugi w klimacie artystycznego postrzegania świata nas zatrzyma. O bohaterze tej historii można powiedzieć tak - uwielbia zapach drewna, barwę i dotyk. Muzykę też od dawna kocha. Jest jedynym w naszym kraju artystą, który łączy materię i dźwięk, bo rzeźbi... gitary. Robert "Góral" Żurakowski wcale nie czuje się góralem, chociaż w Opolu od lat tak go właśnie nazywają. O swoich losach, które nie zawsze prostymi drogami wiodły i wiodą, opowiedział w moim reportażu: "Brzmienie rzeźby" (premiera pięć lat temu).

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »