Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 12 listopada 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
Dziś świąteczne wydanie audycji, a w niej wspomnienie zmarłego niedawno znakomitego perkusisty Eryka Kulma. Pojawią się także pieśni niepodległościowe w instrumentalno-jazzowych aranżacjach oraz "Płyń Wisełko", czyli najnowsza płyta Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza do słuchania Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
O sprawach wielkich i ważnych można mówić zwyczajnie i... pięknie. A jeśli jeszcze artystyczna dusza wrażliwości słowom dodaje (także tym wyśpiewanym), to tym chętniej nadstawiamy ucha. Mam zatem nadzieję, że z przyjemnością zechcą Państwo razem ze mną do tego reportażu wrócić i o życiu jego bohatera posłuchać. A mógłby on godzinami opowiadać o tysiącach koncertów w tysiącu miejsc. Ale też bardzo kocha historię, bo jest Ślązakiem z dziada pradziada, a w dziejach rodu ciągle odkrywa coś ważnego, nie tylko dla najbliższych. Stanisław Kempa był przez kilkadziesiąt lat solistą w zespole "Śląsk", ale jakby mu śpiewania było mało, powędrował później do Austrii, bo i tam bardzo chcieli jego głosu słuchać. Teraz, już na emeryturze, chętnie do wspomnień wraca i do świata wielu oryginalnych, przez lata gromadzonych, pamiątek zaprasza. "Młodość piękniejsza od marzeń", tak zatytułowałem reportaż, który miał premierę w maju.


Druga praca na to spotkanie wybrana, pozwoli nam zajrzeć do... kufra, a to dzięki Barbarze Tyslik. To było tak, że Jerzy Beski, wybitny malarz, grafik i scenograf, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w książce "Moje Podole 1930-1945" wyznał: "Być może wśród nie całkiem jasnych powodów, dla których spisałem wspomnienia jest i ten, żeby cząstka mojego świata zachowała się, choćby w skromnej formie. Reportaż "Życie w kufrze" (premiera w roku 2012) jest dźwiękowym posłowiem do zapisanych wspomnień, wydobytych z rodzinnego kufra w pracowni artysty na opolskiej starówce. Bez trudu znajdą Państwo wspólny mianownik dwa reportaże łączący i zapewne słowa bohaterów tych opowieści zostaną z nami na dłużej.


Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »