Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 8 listopada 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Veronika Fischer Band - 1

Debiutancki album wokalistki, która już Państwo mieli okazję usłyszeć w audycji na płytach przekrojowych i śmiało można powiedzieć, że określenie jej wschodnio-niemiecką Suzi Quatro nie jest na wyrost (u nas byłaby blisko Maryli Rodowicz) bowiem w przeciwieństwie do wielu innych zespołów swojego kraju, w którym na mocne brzmienia patrzono nieprzychylnie, potrafiła zagrać mocno i rockowo, a zarazem przebojowo, co sprawiło, że do dzisiaj jest gwiazdą i regularnie przez wszystkie dekady nagrywała udane płyty.

Strawbs - Bursting at the Seams

W Wielkiej Brytanii The Strawbs jest zespołem kultowym, traktowanym na równi z tuzami progresywnego rocka, jak Genesis (do którego momentami jest podobny, zwłaszcza głos wokalisty bliski jest tembrowi Petera Gabriela, ale o naśladowaniu nie ma mowy) jednak ma sporo elementów folkowych, a w drugiej połowie lat 70-tych także popowych, przy czym ciągle jest to rock, a prezentowana płyta z 1974 roku jest idealnym obrazem możliwości grupy, gdzie obok siebie są i wielkie przeboje, w bardziej zwartej formie i nieco bardziej rozbudowane, bardziej wprost progresywne kompozycje, a wszystko brzmi spójnie i tworzy niezwykle piękną całość.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

A to było tak - mieszkańcy wsi Bukowo koło Kluczborka - zaniepokojeni pogarszającym się stanem drewnianego budynku stacji kolejowej, postanowili go ocalić. Ratując ściany i pomieszczenia, przywrócili też do życia historię wielu, jakże ciekawych, ludzkich losów. Wydarzenia obejmujące ponad 100 lat w reportażu Barbary Tyslik, "Bukowo- pociągiem do przeszłości" (premiera siedem lat temu) wspominają: Magdalena Witek, Sylwia Dydzik, Henryk Krawczyk, Zygfryd Kallus, Stanisław Onyszkiewicz oraz sołtys Piotr Witek. Warto skorzystać z tej podróży w czasie bez biletu (magia radia), bo oprócz wiedzy także wzruszenie słuchaczom może przynieść.

Kolory dla niej nie mają żadnego znaczenia, bo jej świat tonie w szarości. Najważniejszy jest słuch. Ten zmysł prowadzi ją przez życie i dostarcza największej radości - muzyki. Talent i codzienna praca, mają sprawić, że będzie nie tylko odtwórcą, ale i twórcą muzyki organowej. Polubiła Kraków, bo w tym mieście osoby niewidome mogą zwyczajnie żyć i kochać. Proszę przyjąć zaproszenie do niezwykłego świata Moniki Janik i jej mamy, Marii w moim reportażu: "Czytam prawą ręką" (premiera pięć lat temu).


Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »