Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 października 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Bergendy - Otodik Sebesseg

Chociaż grupa powstała już w 1958 roku (z inicjatywy dwóch braci Bergendy, od których nazwiska ma nazwę), to w historii węgierskiej muzyki rozrywkowej zapisała się znacząco dopiero w latach 70-tych, kiedy z grupy jazzowej (a później bitowo-jazzowej i akompaniującej solistom) przekształciła się w bardziej tradycyjnie rockową, przede wszystkim dzięki świetnemu wokaliście, Ferencowi Demjenowi, i muzycznie bliska była tego, co prezentowały zachodnie Chicago, czy Blood Sweat and Tears, ale nie stroniąc od bardziej rockowego, a nawet hard rockowego czy progresywnego (zwłaszcza na prezentowanym albumie z 1974 roku) podejścia do kompozycji.

Journey - Infinity

Wydany w 1978 roku album, działającej już kilka lat i mającej na koncie udane i ambitne płyty grupy, przedstawił ją w zupełnie nowej, bardziej przystępnej i przebojowej odsłonie, nie tylko instrumentalnej, ale i wokalnej, bowiem to zatrudnienie Steve'a Perry'ego jako głównego wokalisty zapewniło grupie największy sukces i stała się ona znana na całym świecie (utrzymywała popularność do połowy lat 80-tych) serwując po kilka przebojów na każdym albumie, i wbrew temu, co sądzą niektórzy krytycy, wcale nie schlebiała łatwym gustom, ale nadal potrafiła grać z pazurem, finezyjnie i zachwycać poziomem wykonawczym - wystarczy się uważniej wsłuchać.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Tym razem sięgniemy po reportaż Adriana Chimiaka z roku 2011, opatrzony tytułem: "399". Ta audycja wymaga od nas dużego skupienia, które pozwoli nam dotknąć emocji najważniejszych. Są takie chwile, gdy wszystko się zatrzymuje. Ktoś zabiera ziemię, sprzęty, kolory. Otoczenie powoli znika. Jak nam podpowiada autor, ta historia nie ma swojego początku i nie ma też końca. Można by ją snuć przez 399 dni, a każdy z nich kończyłby się tysiącem śmierci. O swoich losach opowiedział w tym reportażu Roman Dąbrowski, ale usłyszymy też aktorów opolskiego teatru, Leszka Malca i Jacka Dzisiewicza, którzy użyczyli swoich głosów, by w stosownych chwilach tę historię dopełnić.


Drugi reportaż na to spotkanie wybrany, też będzie się wiązał z trudnymi dziejami, z dramatem, który nie jest powszechnie znany. Władze PRL w 1954 roku przystąpiły do realizacji planu wysiedleń zakonnic ze Śląska. Miało tak się stać w województwach: opolskim, wrocławskim i katowickim. Miano przesiedlić 1100 zakonnic. O rozpoczęciu akcji wywożenia sióstr zakonnych do pracy przymusowej, opowiedziała w reportażu z roku 2013, "Przerwana radość", jedna z zakonnic.



Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »