Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 października 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Bergendy - Otodik Sebesseg

Chociaż grupa powstała już w 1958 roku (z inicjatywy dwóch braci Bergendy, od których nazwiska ma nazwę), to w historii węgierskiej muzyki rozrywkowej zapisała się znacząco dopiero w latach 70-tych, kiedy z grupy jazzowej (a później bitowo-jazzowej i akompaniującej solistom) przekształciła się w bardziej tradycyjnie rockową, przede wszystkim dzięki świetnemu wokaliście, Ferencowi Demjenowi, i muzycznie bliska była tego, co prezentowały zachodnie Chicago, czy Blood Sweat and Tears, ale nie stroniąc od bardziej rockowego, a nawet hard rockowego czy progresywnego (zwłaszcza na prezentowanym albumie z 1974 roku) podejścia do kompozycji.

Journey - Infinity

Wydany w 1978 roku album, działającej już kilka lat i mającej na koncie udane i ambitne płyty grupy, przedstawił ją w zupełnie nowej, bardziej przystępnej i przebojowej odsłonie, nie tylko instrumentalnej, ale i wokalnej, bowiem to zatrudnienie Steve'a Perry'ego jako głównego wokalisty zapewniło grupie największy sukces i stała się ona znana na całym świecie (utrzymywała popularność do połowy lat 80-tych) serwując po kilka przebojów na każdym albumie, i wbrew temu, co sądzą niektórzy krytycy, wcale nie schlebiała łatwym gustom, ale nadal potrafiła grać z pazurem, finezyjnie i zachwycać poziomem wykonawczym - wystarczy się uważniej wsłuchać.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
12:00 LOŻA RADIOWA
Środowa Loża Radiowa wybiera się do kamienia Śląskiego, by zdać relację z Seminarium Śląskiego poświęconego podsumowaniu 15-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej. Tu wątków nie brakuje. Seminarium organizuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, więc trzeba będzie zapytać o to, czy polskie i niemieckie interesy we Wspólnocie są zbieżne. Kolejny temat to miejsce Śląska w unii, która przez jednych postrzegana jest jako Europa ojczyzn a przez innych jako Europa regionów.


W audycji także:
12:50 Mądre ryby nie biorą – Kacper Śnigórski (piątek)
13:50 Działają i pomagają. OPP na Opolszczyźnie – Krzysztof Dobrowolski/Katarzyna Zawadzka

Od poniedziałku do piątku od 12:05 do 14:00 zapraszają Joanna Matlak i Marek Świercz. Do autorów można napisać tu:
loza@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »