Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 października 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Kansas - Two for the Show

Dwupłytowy album koncertowy najważniejszej amerykańskiej grupy z gatunku rocka progresywnego, przy czym zdecydowanie różniącej się od europejskich jego klasyków, jak Yes, czy Genesis, przede wszystkim brzmieniem i motywami czerpiącymi z klasycznego południowego rocka (w tym najbardziej znany utwór "Dust in the Wind"), bliskiego Lynyrd Skynyrd. Jednak już podejście do kompozycji, wielowątkowe, rozbudowane utwory, a nade wszystko obłędna gra skrzypiec, stawiają ją na piedestale światowym, zwłaszcza w latach 70-tych, a właśnie z ich schyłku pochodzi prezentowana płyta.

Zaprasza o słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tym razem naszą uwagę przykują "Zwierzenia włamywacza", reportaż Jerzego Bałłabana i Stanisława Racławickiego. To opowieść w dwóch częściach i od razu dodajmy, zaskakująca z wielu powodów. Rzecz powstała w roku 1966, a zatem mamy gwarancję uśmiechu, który radio "retro" zawsze nam przynosi. Głównym bohaterem jest (cytuję): "Stefan Koźbiał - specjalista w rzemiośle złodziejskim, który od 1959 do 1966 roku dokonał ponad 200 kradzieży i włamań do mieszkań prywatnych. Działał niemal w całym kraju. Aresztowano go 23 kwietnia 1966 roku i od właśnie tego dnia przestępca oczekiwał na rozprawę sądową i wyrok."

Jak się dowiemy, postanowił na zawsze skończyć z działalnością przestępczą i także dlatego (w skrócie) powtórzył swoje zeznania przed mikrofonem radiowym. Jeśli dopadły Państwa w tym miejscu jakieś wątpliwości, to z radością informuję, że słuchanie reportaży przyniesie ich znacznie więcej! Na przykład - Koźbiał wcale się Koźbiał nie nazywał... Do słuchania serdecznie zapraszam i to nie tylko wielbicieli serialu: "Kapitan Sowa na tropie". (Telewizja nadawała go po raz pierwszy w roku 1965, a zatem włamywacz mógł sobie przed wyruszeniem "do pracy" obejrzeć) .

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »