Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 października 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
Dave Liebman jest niezwykle aktywnym twórcą, koncertującym i nagrywającym z najwybitniejszymi artystami jazzu i muzyki awangardowej. Grał zarówno z Johnem Coltrane’m i Elvinem Jonesem, jak i z Milesem Davisem. Od dekad prowadzi autorskie zespoły, nagrywa solo, w akustycznych duetach, jest solistą w orkiestrach i zespołach innych, wybitnych muzyków.

Sonny Rollins – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy. Gra na saksofonie tenorowym. Znany ze współpracy z takimi muzykami jak Thelonious Monk, John Coltrane, Miles Davis czy Art Blakey. Pionier combo jazzowego niezawierającego w składzie instrumentu harmonicznego.

Benjamin Francis Webster – amerykański jazzowy saksofonista tenorowy. Ben Webster jest uważany za jednego z trzech najważniejszych swingowych saksofonistów tenorowych.

Od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza do słuchania Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Lucjan Rydel, Pan Młody z "Wesela", był jej dziadkiem, a babcią - Panna Młoda, Jadwiga Mikołajczykówna. I jakby tego było mało, jest spokrewniona z większością postaci z wielkiego dzieła Stanisława Wyspiańskiego.

Maria Barbara Hetnał z domu Rydel, zamieszkała w Nysie, a gdy powstawał reportaż prawie dwa lata temu, kończyła 90 lat. Jej świetna pamięć i jakże barwne wspomnienia, pozwalają nam z prawdziwą radością odkrywać nie tylko literackie tajemnice. I jakże to pięknie brzmi, gdy znaczące tak wiele nazwiska stają się uroczo zwyczajne, gdy słyszymy, że byli to ludzie z krwi i kości, chociaż zdarzyło się wesele, które zapewniło im teatralną nieśmiertelność. Przypomnijmy sobie zatem reportaż Doroty Kłonowskiej, "Wyspiański wódki nie pił".

Później też wrócimy to świata w zupełnie starym stylu (innym!) i przypomnimy sobie reportaż Witolda Nowickiego, "Na trasie". Oto w jego audycji z roku 1976 zostały dźwiękiem opisane wydarzenia i okoliczności, towarzyszące wyjazdowi z Opola do Krakowa, Stanisława Leśniaka, kierowcy PKS- u. A podróż (w czasie) odbędziemy "Jelczem" i u starszych słuchaczy może ona wzruszenie wywołać, a u młodszych wiele zaskoczeń. Nie tylko o brzmienie silnika tu idzie...

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »