Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 września 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Kulpowicz-Niemen - Samarpan

Podobnie jak wielu światowych muzyków jazzowych (ale i rockowych) zafascynował się Sławomir Kulpowicz muzyką wschodu, zwłaszcza Indii i poznawszy wielu tamtejszych muzyków, oraz Alice Coltrane umiejętnie odnalazł się w tworzeniu muzyki nie będącej tylko kopią, ale twórczym rozwinięciem, czy też zaadaptowaniem tamtejszych motywów do własnej wrażliwości. Na prezentowanej płycie gościnnie śpiewa Czesław Niemen, ale nie typowo piosenkowym głosem, ale wpasowując się w mantryczną całość klimatycznym murmurandem.

Grace Slick - Manhole

Bez wątpienia jedna z najważniejszych wokalistek amerykańskiego rocka, najbardziej znana jako wokalistka Jefferson Airplane i późniejszych przeobrażeń w Jefferson Starship i popowy Starship (wszystkie one odnosiły sukcesy i nagrywały wielkie przeboje), która równocześnie nagrywała też solowe albumy, oraz płyty w duecie z gitarzystą Jeffersonów, Paulem Kantnerem i o ile te w duecie bardzo nawiązują do repertuaru podstawowego zespołu, to solowy debiut okazał się bardziej stonowany, subtelny, ale tym bardziej wart poznania, bo pokazuje Slick w nowej odsłonie, chociaż fani zespołu nadal odnajdą tu znane elementy.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
Śladami Kresowej Atlantydy poprowadzi nas wyjątkowy gość. To Jan Tomaszewski, który 23 września będzie obchodził 94. urodziny, zatem doskonale pamięta zarówno te spokojne, przedwojenne Kresy, jak i późniejsze, tragiczne wydarzenia. Upamiętnił je w dziele swego życia, czyli liczącej kilkaset stron kronice rodzinnej zatytułowanej " Rodzina Marcina i Tekli Tomaszewskich z Dębowicy".

Dębowica, to nie istniejąca już wioska w woj. tarnopolskim, gdzie urodził się i mieszkał Jan Tomaszewski, podobnie zresztą, jak blisko z nim spokrewniony Tadeusz Kukiz - zmarły w 2015r popularyzator historii Kresów, autor cyklu książek o Madonnach Kresowych.
Jan Tomaszewski wciąż aktywnie współpracuje ze środowiskiem Kresowian i żartuje, że mieszka w kancelarii, bo w otoczeniu segregatorów, książek i pamiątek kresowych. Niestrudzenie upamiętnia dzieje swoich najbliższych i własną tułaczkę - od ucieczki z Dębowicy, poprzez przymusowe roboty w Niemczech, po wstąpienie do Armii Krajowej. O tym wszystkim opowie naszym słuchaczom.


Na audycje od 19:05 do 20:00 do słuchania zaprasza Dorota Kłonowska. Do autorki można napisać tu: dorota.klonowska@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »