Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 września 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Maanam - Się ściemnia

Jak wspominał to Marek Jackowski "płyta nagrana w czyśćcowym okresie Maanamu. Właściwie z muzykami sesyjnymi", co mogło wpłynąć na jej odbiór i niedocenienie w swoim czasie, gdyż zmienił się na niej nieco wizerunek grupy. Więcej tu chłodu, ale i subtelności, a patrząc na zachodnią scenę alternatywną, widać wyraźnie nawiązania do post punku i zimnej fali, a zarazem blisko tu momentami do bardziej popowego The Cure - ale na pewno w oryginalnym wydaniu, z niezmiennie głębokimi (tu z widocznymi refleksjami dotyczącymi minionych lat i dojrzałości) tekstami Olgi Jackowskiej.

Peter Murphy - Love Hysteria

Były wokalista Bauhaus, grupy kultowej i jednej z najważniejszych dla gotyckiego rocka, na swoich solowych płytach nieco się, jak twierdzą jedni, stylistycznie miotał od dawnego mroku po popowe wręcz piosenki, ale bez wątpienia głos i charyzma sprawiają, że nigdy nie splamił się i nie skusił pójściem na łatwiznę i tandetną komercję. Nieustannie śpiewając egzystencjalne, filozoficzne, a nawet teologiczne w swym wymiarze teksty nadal pozostał artystą wyjątkowym i stawiającym wyzwania, chociaż można przy tym często potańczyć.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
W telewizji pokazali ogromną dynię. Zagraniczną. 600 kilogramów miała. Na ekranie była jeszcze większa niż w rzeczywistości, bo wręcz pękała z dumy, jako laureatka konkursu dla hodowców. I to mi przypomniało reportaż Magdaleny Szybińskiej, "Taaaka dynia", który na naszej antenie miał premierę dziewięć lat temu. To była opowieść o "Majce", która w nagrodę imię dostała, bo ważyła 514 kilogramów. A była największą dynią w Polsce. Jej hodowca, Jan Styra ze Zdzieszowic, rekord kraju ustanowił już po raz czwarty. Jak to zrobił i skąd wzięła się ta pasja? To pretekst do rozważań o spędzaniu czasu, zdrowym stylu życia i ekologii. W reportażu padło wiele ciekawych pytań i jakże ciekawych odpowiedzi. "Majka Dynia" słuchała ze stoickim spokojem, ale jeśli się waży ponad pół tony, ten spokój jest zrozumiały. Chociaż pozory mogą mylić i kto wie, czy jednak nie rozmyślała: "dżem, kompot...a może Halloween?"

"Przypowieść o pieczeniu chleba", reportaż Witolda Nowickiego, zrealizowany przez Władysława Gawrońskiego, powstał w roku 1986 i tylko pozornie dotyka tego, co sugeruje tytuł. To historia o czterdziestu latach pracowitego i godnego życia. Bez względu na okoliczności i przeszkody, których los nie szczędził. Bohaterem głównym tej opowieści był Stefan Kobyłkiewicz, piekarz z Opola. Urzekająca to historia i jego rodziny, i postawy wobec życia. Warto się zasłuchać, bo upływ czasu nie ma tu żadnego znaczenia, bo emocje w reportażu zawarte wiele nam mogą podarować i kilka mądrych znaków zapytania postawić...
Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »