Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 września 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Wybierzemy się w kolejną podróż pomiędzy festiwalowymi dźwiękami i zajrzymy za kulisy, by porozmawiać z artystami. Przypomnimy nie tylko o zbliżających się koncertach XXVII Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku i IX Festiwalu muzycznego "W oparach dźwięków". W naszej podróży znajdzie się także miejsce na garść wspomnień z IV Festiwalu Mikołaja z Koźla.

Przyjrzymy się jednak nie tylko regionalnym atrakcjom, bowiem sprawdzimy co działo się w ramach koncertu inaugurującego VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. A mozaice wspomnień i zapowiedzi festiwalowych towarzyszyć będzie klasyczna playlista!

Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Na Śląsku Opolskim kibiców rozmiłowanych w siatkówce nie brakuje, a zatem na to spotkanie przygotowałem reportaż, który do emocji nie tylko sportowych nawiązuje...

Nazywają go królem kibiców siatkówki. Z biało-czerwoną flagą z napisem "Kluczbork" towarzyszył naszym siatkarzom nawet w Japonii. Józef Golenia świat sportowych emocji łączył z wrażliwością na los ludzi, którzy potrzebują pomocy. Być może dlatego, że sam nieraz otarł się o śmierć i wie, jaką wartością jest życie. O swoim opowiedział w reportażu: "Żeby dobre duszki czuwały". Tę audycję nagrałem w roku 2011.

Wprawdzie szermierka jest kojarzona z honorem, szlachetnością i gracją, niestety, nie znajduje uznania na telewizyjnych antenach. Jeśli już, to podczas imprez największej rangi. Szkoda, bo władanie "białą bronią" oprócz romantycznych skojarzeń, wymaga przecież jeszcze kondycji ciała i umysłu. Od lat tajniki tej sztuki poznają uczniowie, którzy wspólnie ze swoim fechmistrzem, marzą jeszcze, by z szablą wejść na sportowy Mount Everest, czyli zdobyć olimpijskie medale. W reportażu Barbary Tyslik usłyszymy: Piotra Jurkowskiego - prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego - "Start", Czesława Wojciechowskiego - fechmistrza, Andrzeja Korzeniowskiego i Damiana Michalaka. Całość nosi tytuł: "Z szablą na Mount Everest" (premiera osiem lat temu).


Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »