Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 września 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
Bill Evans – amerykański muzyk, jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych. Poprzez używanie impresjonistycznych harmonii, nowatorskie interpretacje standardów jazzowych i „śpiewające”, niezależne rytmiczne linie melodyczne wpłynął na kolejne pokolenie pianistów.

Carmen McRae - amerykańska czarnoskóra śpiewaczka, pianistka i kompozytorka jazzowa. Siedmiokrotnie nominowana do nagrody Grammy. W 1994 została laureatką NEA Jazz Masters Award.

Sonny Stitt był jednym z pierwszych muzyków eksperymentujących z elektrycznie wzmacnianym saksofonem (varitone). Próby takie przeprowadzał już w 1966.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Kartka z kalendarza podpowiada, by sięgnąć po audycję, która na Kresy nas zaprowadzi, która pozwoli usłyszeć relację o doznaniach wielu naszych rodaków. Jak sobie uzmysłowimy, ból za utraconą ojczyzną to rana, której czas nie goi. O takiej miłości do Lwowa, miasta swojego dzieciństwa opowiedziała Danucie Starzec Krystyna Abramowicz i dzięki temu powstał reportaż: "Blizna na sercu" (premiera w roku 2008). Wielka historia jest także pisana losami zwykłych ludzi, ich doświadczeniami, ich postawą wobec tego, na co wpływu nie mieli.


Historia pośrednio i bezpośrednio pisze losy naszych rodzin. Przekonamy się o tym w reportażu Barbary Tyslik: "Pomieszanie Wschodu i Zachodu" (premiera w roku 2015). W tej to audycji znajdziemy też podpowiedź, że różne skarby można odnaleźć wśród rodzinnych pamiątek. Zdarzają się bezcenne, bo jak zważyć losy, wzruszenia i emocje, których doświadczali najbliżsi przodkowie? Pamiętnik Aleksandra Kostrzewskiego, rozpoczynający się od opisu losów jego dziadka, uczestnika powstania listopadowego, zachęcił jego córkę, Krystynę Sypiańską, do opracowania drzewa genealogicznego. W poszukiwaniu tożsamości swoich przodków, odnalazła – dotąd nieznanych – członków jej bardzo licznej rodziny.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »