Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 26 sierpnia 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Eartha Mae Kitt urodziła się 17 stycznia 1927 roku na plantacji bawełny w North w Karolinie Południowej. Była amerykańską aktorką, piosenkarką, tancerką, gwiazdą kabaretową. Znana była ze swojego charakterystycznego stylu śpiewania i z bożonarodzeniowego przeboju z 1953 roku "Santa Baby". Nazywana "pierwszą damą piosenki"

Dziś w audycji posłuchamy także Elli Fitzgerald. Była jedną z najważniejszych wokalistek jazzowych XX w.

Melvin Howard „Mel” Tormé (ur.13 września 1925 w Chicago, zm. 5 czerwca 1999 w Los Angeles) to z kolei amerykański wokalista jazzowy, kompozytor, aranżer, aktor filmowy, radiowy i telewizyjny oraz autor pięciu książek. Posłuchamy też jego twórczości.

Zapraszają do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Do autorów można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Flamenco to muzyka, flamenco to taniec. Muzyka niezwyczajna i taniec też. Zatem (ciągle jeszcze w rytmie lata) sięgniemy po dwa reportaże nutami i roztańczonymi myślami ozdobione...

Reportaż Magdaleny Szybińskiej, "Flamenco", powstał w roku 2007, a jego bohaterem był Michał Czachowski. To jeden z najbardziej utalentowanych i znanych w naszym kraju wykonawców tego specyficznego gatunku muzyki. Opowiada o jego korzeniach, o wpływie na swoje, nie tylko muzyczne losy. Słyszymy także, jak zmagania z instrumentem prowadzą do zaskakujących sytuacji. Co ma wspólnego ze sztuką "żelowy paznokieć", żona i pani kosmetyczka, też warto posłuchać.

Klimatu wyczarowanego w reportażu pierwszym, dotkniemy też w pracy drugiej. Bo, jak usłyszymy: "Nawet jeśli tego nie dostrzegamy, to i tak wszystko jest rytmem, wszystko jest tańcem. Wszechświat też tańczy." Elżbieta Moszczyńska wiele przeżyła i przetańczyła, by dotrzeć nie tylko do prawdy o jej ukochanym flamenco. Okruchy z życia pełnego artystycznych i ludzkich poszukiwań znajdziemy w reportażu, któremu nadałem tytuł: "Taniec to jest moja droga" (premiera siedem lat temu). To na tej drodze pojawia się flamenco, Szopen, deszcz i wiatr, i miłość do Hiszpanii, i tęsknota za Polską. Dokąd ta droga prowadzi? Nie wszystko można ująć w słowa. Czasem łatwiej zatańczyć...

Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:57 LOV - Wiem
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***