Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 sierpnia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Spotkania Zamkowe - Śpiewajmy poezję
  • Dzisiejsza płyta i spotkanie będzie wyjątkowa, ponieważ gościć będę jednego z wykonawców piosenek na płycie zawartych, opolanina, reżysera, teatrologa i pisarza Krzysztofa Żylińskiego, który opowie o Spotkaniach Zamkowych, okolicznościach, artystach, powstawaniu nagrań, a jest wśród nich wielu wybitnych artystów, jak, obecny Czerwony Tulipan (wówczas Grupa Niebo), czy Elżbieta Adamiak.

David Cassidy - Cherish
  • Mniej u nas znany piosenkach, ale i aktor, głównie występujący w serialach i sitcomach, ale i spektaklach Broadwayowskich, który jeszcze przed 21 rokiem życia był najlepiej zarabiającym artystą i idolem nastolatek. czy umniejsza to w jakikolwiek sposób zawartości płyty? Bynajmniej. mamy tu oczywiście głownie ładne, popowe piosenki, ale jako, ze powstały na przestrzeni lat 1969-71 nacechowane są mocno klimatem epoki i pojawiają się tu różne elementy, nawet rockowe, gdzie blisko artyście do tego, co proponowała bardzo popularna grupa Osmonds.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
21 sierpnia - zdaje się, że już tylko w pamięci seniorów przywołuje wspomnienia. Z wielu przyczyn o tej "bratniej pomocy" trzeba zawsze pamiętać...

Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak przystąpili do pracy z myślą, że "aby móc się w pełni pojednać, trzeba najpierw usłyszeć, co naprawdę się wydarzyło." Powstał znakomity reportaż, wielokrotnie nagradzany - między innymi - Grand Press 2012. Ów dokument został też zrealizowany dzięki uprzejmości i pomocy Milana Švaba z Radia Ołomuniec. Oryginalne nagrania, zdobyte przez czeskich reporterów w jakże tragicznych chwilach i dziś są przejmujące, i dziś sprawiają, że docieramy do emocji, których żaden podręcznik historii nie zawiera, nawet się do nich nie zbliża. "Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja `68", to reportaż wart wysłuchania w ogromnym skupieniu, bo jeśli: (jak mawiali starożytni mędrcy) "Historia jest nauczycielką życia", to powinniśmy być dobrymi uczniami, nie tylko dlatego, że to historia sąsiadów i nasza.

A po wielu latach, już w roku 2018... spotkałem w Głuchołazach Tomasza. Są tacy, którzy uważają, że Pan Bóg Czechów stworzył, by Polaków rozśmieszali. To dlaczego stworzył Tomasza? On jest przecież typowym, a jednak nietypowym Czechem. Lubi się śmiać... i myśleć o sprawach najważniejszych. Nie wierzy, ale wierzy. No i ma jeszcze dwie i pół tony... książek do przeczytania. A miał tych ton dziewięć. Polskiego nauczył się ze zbiorów dowcipów oraz "Szatańskich wersetów" Salmana Rushdiego. Prosi też Polaków, by za 1968 rok nie przepraszali. Tomasza i jego czeską duszę mogą Państwo bliżej poznać w reportażu, któremu nadałem tytuł : "Czech, który granice przekracza".


Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »