Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 20 sierpnia 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
Danish Delight – najlepszy jazz z Danii: Kira, Jakob Bro/Anders Christensen/Jakob Höyer, Mark Solborg & Herb Robertson, Hans Ulrik i inni.

"Faceci do wzięcia" - to wybór piosenek przynajmniej dla Pań. Śpiew Janusza Szroma to nowoczesna forma uwodzenia głosem. Bez najmniejszej przesady i niepotrzebnego blichtru, a jednak skuteczna. Znamy nie od dziś Jego niezwykłe możliwości wokalne. Skali i techniki śpiewania to tylko pozazdrościć. Jeśli do tego dołożyć kunszt „jazzowania” po polsku, w tym swingowania, artykulacji i kreatywności w interpretacji, to zwyczajnie mamy komplet zalet. Bogdan Hołownia zaś zna się na wokalistach jazzowych jak mało kto. Dziwnym trafem szczególnie wokalistki bardzo cenią sobie i chwalą możliwość śpiewania z akompaniamentem tego znakomitego pianisty. Jego gra jest pełna delikatności ale i pewności.

W poniedziałki od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza do słuchania Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
W naszym radiu ostatnio pojawiło się sporo informacji o Opolskich Dniach Madonn Kresowych w Wójcicach. Niechaj dopełnieniem będzie reportaż Barbary Tyslik: "Druga Matka", zrealizowany w roku 2001. W tej audycji usłyszymy: Emilię Piwowar, Krystynę Trytko, Adolfa Wojniaka, Władysława Prygę i Władysława Konika. Ich relacje, ich wiedza, może nam też podarować emocje nie tylko Kresowiakom właściwe. Warto posłuchać, jak zwyczajnie, a zarazem jak pięknie, można o ważnych sprawach mówić.


"Szukamy starych imion
które rozsypały się
wśród burzliwych losów
jak paciorki z urwanego sznura..."

To fragment wiersza Ireny Sidonii Rup, poetki z Głuchołaz. Przez wiele lat po wojnie, bez skutku, szukała ojca, a niedawno odnalazła braci, o których istnieniu nie wiedziała. To od nich usłyszała, kim był ojciec i dlaczego po wojnie trafił do obozu pracy w Kazachstanie. Bohaterce tej opowieści los nie szczędził wydarzeń dramatycznych i zaskakujących zmian. Opowie nam, jak odkrywała swoje pochodzenie, jaki spokój przyniosła jej świadomość kim jest. Reportaż, "Utopiłam stare życie", nagrałem w roku 2012.

Do słuchania od 21:05 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu: marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »