Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 lipca 2019 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Gościem programu będzie Krzysztof Karpeta - jeden z założycieli i wykładowców Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, która właśnie zawitała do Nysy i to po raz szósty.

Porozmawiamy o programie festiwalu muzycznego towarzyszącego akademii. Sięgając do archiwalnych nagrań przekonamy się także jak różne są oblicza wiolonczeli. A jedno z tych wcieleń będzie można odkryć w sposób szczególny, bowiem audycja płynnie przejdzie w niemal godzinną retransmisję koncertu jazzowego, zrealizowanego w ramach ubiegłorocznej V Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Zaprasza od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tego wieczoru zapraszamy do wysłuchania premiery i wspomnień z archiwum.

Przypadki są tylko w gramatyce, a w życiu (ponoć) wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Tak, jak niespodziewana rozmowa telefoniczna otworzyła przed nami historię Firmina, który trafił do Strzelec Opolskich ponad siedemdziesiąt lat temu. Zatem twierdzimy, że nieprzypadkowo doszło do spotkania jego prawnuczki z Belgii i reporterki Radia Opole. I dzięki temu możemy posłuchać opowieści o poszukiwaniu wydarzeń z życia jednego człowieka, którego historia skazała na rozłąkę z najbliższymi. I o tym, co sprawia, że dwie młode dziewczyny po całej Europie wędrują w poszukiwaniu wiedzy o rodzinnych losach. A może ktoś z naszych słuchaczy wie, jaki scenariusz dopisało życie? Nowy reportaż Agnieszki Pospiszyl, "Firmin", przypomni nam, że wielka historia jest pisana losami zwykłych ludzi, a za nimi kryją się wcale niezwykłe uczucia i emocje.

A skoro premiera zaprosi nas do takich rozważań, to później sięgniemy po mój reportaż z roku 2013, "I wszystko przeciwko Polakom". W pamięci Stanisława Leszczyńskiego zachowały się twarze ludzi, którzy zabijali z zimną krwią. Pamięta też kostki cukru ratujące życie jego ojcu oraz sielski obraz Komarna i spotkań w pałacu u hrabiny Karoliny Lanckorońskiej. Scenariusz przez los napisany nauczył go, że zawsze i wszędzie najważniejsza jest przyzwoitość.


Od 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »