Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 25 czerwca 2019 roku

23:00 JAZZOFONIA
„Wodecki jazz” to nowy projekt Piotra Barona – utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera. Płyta ukazała się 31 maja i słyszymy na niej popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego w wersji jazzowej. W nagraniu wzięła udział czołówka jazzmanów: Robert Majewski – trąbka, Michał Tokaj – fortepian, Maciej Adamczyk – kontrabas i Łukasz Żyta grający na perkusji, ale i śpiewający i grający na skrzypcach Sebastian Karpiel Bułecka, raper Tomasz „Tomson” Lach, czy pięknie recytujący Paweł Królikowski i wielu innych.

Uznany perkusista Eryk Kulm po zmaganiach z przeciwnościami losu powrócił do nagrywania i stworzył nowy, osobisty materiał ze zmienionym składem Quintessence. Na płycie towarzyszą mu trębacz Rasul Siddik, saksofonista Marcin Kaletka, kontrabasista Michał Jaros i pianista Michał Szkil.

P
łyta Artur Dutkiewicz Trio „Traveller” /04.2017/ zawierająca w całości kompozycje pianisty, jest wewnętrzną podróżą po różnych, wzajemnie dopełniających się nastrojach. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej.


W poniedziałki od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza do słuchania Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Mottem do tego reportażu mogą być słowa Bolesława Wieniawy - Długoszowskiego:

"Bo w sercu ułana
gdy je położysz na dłoń
na pierwszym miejscu panna
przed nią tylko koń"

Nie mogło być inaczej, jeśli wśród przodków miało się tylu ułanów, jeśli w rodzinnych przekazach pamięta się o tatarskich korzeniach. Adam Wojtuś z Brzeźnicy wraz z żoną Katarzyną i trzema córkami stworzył niezwykły zakątek dla koni i dla wszystkich, którzy je kochają. Uważa, że świat oglądany z siodła jest ciekawszy, więc organizuje rajdy konne do urokliwych miejsc Śląska Opolskiego. Konie, traktowane z ułańską tradycją, odpłacają pięknymi rezultatami na różnych arenach, na przykład podczas Kawaleryjskich Mistrzostw Świata. Usłyszymy też o wzruszających spotkaniach z historią i z ludźmi, którzy ją jako ułani tworzyli. Dodatkowo przypomnimy sobie "żurawiejki", czyli piosenki ułanom z wielu powodów bliskie. Reportażowi w roku 2014 nadałem tytuł: "Ułańska fantazja".


Sześć lat temu Halina Nabrdalik w reportażu "Piechaczkowie z Suchej..." opowiedziała o losach śląsko- góralskiego małżeństwa. Współcześnie tak dobrane pary nie budzą żadnego zdziwienia, ale kilkadziesiąt lat temu, nasi słuchacze - seniorzy doskonale zapewne to pamiętają, to nie było takie proste, a miłość nie była tu żadnym argumentem. Przypomnijmy sobie zatem z uśmiechem, bo to bardzo "uśmiechnięty" reportaż, o odmiennych zwyczajach, o różnicach związanych chociażby z potrawami, o ... wszystkim, co i tak młodych i zakochanych nie poróżniło.


Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »