Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 24 czerwca 2019 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Szacuje się, że w 2025 roku po światowych drogach ma jeździć 1,5 mld pojazdów. Większość ludzi traktuje samochody jako środek transportu, ale dla wielu to znacznie więcej. Zakochują się, kolekcjonują, a są i tacy – to jest szczególnie modne w Japonii, którzy w swoich domach przeznaczają jeden pokój właśnie dla samochodu. Co ciekawe, Polska nasycona jest autami bardziej niż np. Francja, czy Hiszpania, również na Opolszczyźnie przypada więcej samochodów na 1000 mieszkańców niż np. w Berlinie.

W Studiu Reportażu usłyszymy o miłości nietypowej, która wiąże się z samochodami i szeroko pojętą motoryzacją. Marian Staszyński udowodni, że tematy reportaży leżą na ulicy, a konkretnie na drodze krajowej nr 94 – na pasie ruchu w stronę Opola. Ktoś uznał, że to najlepsze miejsce do okazania uczuć. Lakoniczny komunikat, znany ludziom od początku świata, przez całą dobę, biorą pod koła tysiące samochodów, a tysiące par oczu albo dostrzegają ów napis, albo nie... (reportaż "Droga do miłości").

W drugiej części Studia Reportażu przypomnimy sobie dokument z 1973 roku o tym, że największy, najnowocześniejszy i najmłodszy zakład w kraju – Fabryka Samochodów Małolitrażowych wypuszcza na polski rynek Fiata 126p. To właśnie w czerwcu 46 lat temu zjechały pierwsze polskie egzemplarze (we Włoszech były produkowane już rok wcześniej). Tę opowieść przygotowała 4,5 dekady temu Maria Rasińska, a zatytułowała „Wielkie sprawy małego Fiata”.


Od 21:15 od 22:00 w zastępstwie za Mariana Staszyńskiego zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać tu: adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »