Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 czerwca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Zemollem - "Zanim"

Dzisiaj dwie płyty, które pozornie wiele dzieli, ale w istocie, gdy wgłębimy się w strukturę, zamysł, wykorzystane środki i estetykę, okazują się mieć ze sobą wiele wspólnego. Ponadto obie są albumami koncepcyjnymi, których u nas w kraju nie tak wiele i na oby wystąpiło wielu wyśmienitych gości - piosenkarzy i aktorów. Pierwsza to oratorium na Dzień Zwycięstwa, gdzie udało się twórcom w wielu momentach uciec zgrabnie od politycznych kontekstów i stworzyć kilka uniwersalnych songów jak "Kołysanka matki" śpiewana przez Andrzeja i Elizę, czy "Pieśń kronika" Grechuty i duet Maryli Rodowicz i Daniela Olbrychskiego "Wrócą chłopcy z wojny"

Płyta Zemollem, zespołu stworzonego i dowodzonego przez Andrzeja "E-molla" Kowalczyka to dzieło skrzące się jeszcze większą ilością barw. Wykorzystane środki sięgają praktycznie każdego gatunku, jest klasycznie i rockowo, poetycko, akustycznie, ale i hip hopowo, a wszystko to ułożone w bardzo przemyślany sposób, wzajemnie się uzupełniając i idealnie podkreślając znaczenie słów. Wśród gości Joanna Trzepiecińska, Zbigniew Zamachowski, Marek Piekarczyk, Krystyna Prońko, czy Andrzej Poniedzielski. Niezwykły to moment dla polskiej fonografii i melomanów, kiedy powstaje taka płyta jak ta, wymykająca się wszelkim podziałom i szufladkom.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Białe koszule, czarne spódnice i kwiatek w dłoni, czyli do szkoły marsz, ale już tylko po świadectwa! Będziemy Wam towarzyszyć w tej ostatniej, szczęśliwej drodze i podpowiadać jak zagospodarować czas beztroskiego lenistwa.

Dla równowagi powiemy również o tych, którzy wybierają wakacyjną pracę. Co robią, ile zarabiają i na co wydają?

Będzie też płyta tygodnia i przegląd najciekawszych muzycznych festiwali.

W audycji także:
06:20 Kalendarium historyczne - Bolesław Bezeg
07:20 Festiwalowe trele morele - Katarzyna Zawadzka
08:05 W cztery oczy – poranna rozmowa - Aneta Skomorowska-Kobza
  • W środowej porannej rozmowie "W cztery oczy" gościem będzie opolski kurator oświaty Michał Siek. W dniu zakończenia roku szkolnego podsumujemy ostatnie 10 miesięcy, powiemy o wynikach egzaminów i bezpiecznym wypoczynku dzieci.
08:40 Poglądy i osądy - poranna rozmowa - Aneta Skomorowska-Kobza
  • W "Poglądach i osądach" o szkolnictwie w stolicy regionu opowie dr Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opole. Zapytamy także, czy wystarczy miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dla absolwentów podstawówek i gimnazjów.

Do słuchania od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »