Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 22 maja 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Piosenki dla mojej matki - różni wykonawcy

Okolicznościowa płyta, jakie często wydawane są z okazji najróżniejszych świąt - tu, akurat na Dzień Matki. Jak to w takich przypadkach bywa, zazwyczaj jest to zbiór piosenek różnych wykonawców (tak własnie jest na prezentowanej płycie), chociaż zdarzają się płyty pojedynczych wykonawców (najczęściej z kolędami, czy utworami świątecznymi). Poza omówieniem prezentowanej płyty, przyjrzę się takim właśnie okolicznościowym publikacjom, ale też spojrzę na postać matki, jako temat piosenek, bo z biegiem lat wydaje się ich coraz mniej i o ile tu, w roku 1970 nie było z tym kłopotu, obecnie sprawa nie byłaby taka prosta.

Graeme Edge Band witch Adrian Gurvitz i płyta "Kick Off Your Muddy Boots"

W roku 1975 trwałą przerwa w działalności kultowej grupy Moody Blues i jej członkowie poświęcili się karierą solowym. Nie inaczej Graeme Edge, perkusista zespołu, który jednak na dwie swoje autorskie płyty zaprosił innego wyśmienitego muzyka, który miał już za sobą wielkie przeboje jak "Race Witch the Devil" nagrany z grupą GUN, czy nagrane wspólnie z Gingerem Bakerem z Cream, jako Baker Gurvitz Army i Buddym Milesem z band of Gypsys Hendrixa albumy. Współpraca ta, jak się okazało przyniosła wyjątkowo udane owoce, jednak zdominowany przez Gurvitza i dla fanów Moody Blues będzie tu zaskakująco mało dźwięków, jednak czy po to tworzy się własny zespół, aby grać to co we wcześniejszym?

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU

"Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jak spokój można znaleźć w ciszy..." - od słów zaczerpniętych z "Dezyderaty", rozpoczyna się mój reportaż, "Jest to piękny świat" (premiera osiem lat temu) Odwiedziłem przed laty leśniczego, Jarosława Janickiego, dla którego praca nie była zwyczajnym obowiązkiem. Otóż bohater tej opowieści pisał książki, rysował i ciągle na nowo, każdego dnia, odkrywał piękno przyrody.

Warto się wyciszyć i zajrzeć do świata, który zawsze jest fascynujący. A wiedzą Państwo, że w naturze jastrzębie gołębie mogą udawać? Tym bardziej warto posłuchać.

Swojskie klimaty przyniesie nam druga praca na ten wieczór wybrana, autorstwa Witolda Nowickiego, a zatytułowana: "Sołtys z kabaretu" (premiera w roku 1988) To opowieść o panu Adamie, który był przez pewien czas najmłodszym sołtysem na Śląsku Opolskim, wybranym również dzięki temu, że w wiejskim kabarecie w Łące Prudnickiej grał... rolę sołtysa. Jak się później okazało, już w życiu prawdziwego sołtysa, było sporo kabaretowych sytuacji i to nie tylko dlatego, że "ta mowa" wprost od Kargula i Pawlaka się wywodziła.

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »