Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 15 maja 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Simon & Garfunkel - "Concert in Central Park"
  • Jeden z najbardziej wyjątkowych albumów koncertowych w historii rocka (i w ścisłej dziesiątce, jeżeli chodzi o zgromadzoną publiczność). zarówno dlatego, że udało się namówić na występ duet, który od wielu lat już nie istniał (ostatni album muzycy nagrali jedenaście lat wcześniej, w 1970 roku i od tamtej pory prowadzili kariery solowe, a do tego nie byli w najlepszych relacjach, co znalazło odzwierciedlenie podczas występu, co omówię szerzej w audycji, bo w efekcie finalnym tego nie słychać), zebrał rekordową publiczność, dwukrotnie wyższą od założonej i zagrany i nagrany w ramach zbiórki na cel charytatywny renowacji Central Parku. Artyści nie ograniczyli się tylko do odegrania starych przebojów, ale Paul Simon wiele z nich zaaranżował na nowo, a i zaproponowali też własne utwory. Stąd nawet ci, którzy znają twórczość duetu z lat 60-tych dostali tu rzecz zupełnie nową, a do tego żywo reagująca publiczność tworzy dodatkowy klimat i niezwykłą aurę.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
To bardzo ciepła i wzruszająca wręcz opowieść o ludziach i zwierzętach, o wspieraniu się w chorobie i cierpieniu. Izabela Król, bohaterka reportażu, lekarka weterynarii, to przykład człowieka, który ma wielki szacunek dla każdego życia. Opowiedziała o tym w pracy zatytułowanej: "Po prostu Misiek", Ewelina Rusin -Różycka. Było to kilkanaście lat temu, ale i w tym "reportażowym przypadku" czas nie ma znaczenia, zwłaszcza wtedy, gdy dotykamy wartości uniwersalnych. A opowieść o "minie" psa, który ugryzł wbrew własnym przekonaniom i doświadczeniu, na pewno podaruje Państwu pogodę ducha na cały wieczór.

"Przytul mnie łąko", reportaż Haliny Nabrdalik z roku 1993, domaga się przypomnienia tu i teraz, bo i łąki są właśnie teraz takie piękne i "do przytulenia", i zawsze warto wybrać się do krainy łagodności, która dzięki poezji istnieje. Irena Lidia Węglarz, poetka, bohaterka tej opowieści nie chce zgodzić się na szarą codzienność, walczy z własnymi słabościami i otoczeniem o prawo do bycia sobą. Jej słowa o przymierzu z przyrodą też do myślenia zapraszają i ważne są o każdej porze roku.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »